İthalatta haksız rekabetin önlenmesi -Hindistan ve Çin Tayvanı menşeli poliesterlerden tekstüre…

  • Yazı boyutu
İthalatta haksız rekabetin önlenmesi
  -Hindistan ve Çin Tayvanı menşeli poliesterlerden tekstüre…

İthalatta haksız rekabetin önlenmesi -Hindistan ve Çin Tayvanı menşeli poliesterlerden tekstüre iplikler, Tayland menşeli lateks iplik ve ipler, Romanya menşeli düz camın Türkiye'ye dampingli fiyatlarla ihraç edildiği ve bu durumun yerli üretim dalında zarara neden olduğu iddiaları değerlendirildi

Hindistan ve Çin Tayvanı menşeli poliesterlerden tekstüre iplikler, Tayland menşeli lateks iplik ve ipler, Romanya menşeli düz camın Türkiye'ye dampingli fiyatlarla ihraç edildiği ve bu durumun yerli üretim dalında zarara neden olduğu iddiaları değerlendirildi.
     Ekonomi Bakanlığı'nın "İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi"ne ilişkin 3 Tebliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     2012/22 numaralı "İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ"e göre, yerli üretim dalı adına hareket eden Suni ve Sentetik İplik Üreticileri Birliği (SUSEB) tarafından Hindistan ve Tayvan menşeli poliesterlerden tekstüre iplikler için uygulanmakta olan dampinge karşı önlemin sona ermesinin damping ve zararın devamına veya yeniden tekrarına yol açacağı iddiası ile yapılan başvuru üzerine ilgili tebliğ ile başlatılan nihai gözden geçirme soruşturması (NGGS), Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülerek tamamlandı.
     Yerli üretim dalı yaygın olarak kullanılan bir teknoloji ile üretim yapmakta olup ithalatçı firmalara gönderilen soru formlarına gelen cevaplardan yerli ürün ile önlem konusu ürün arasında kalite yönünden bir fark bulunmadığı anlaşıldı.
     Mevcut önleme esas teşkil eden soruşturma esnasında tespit edilen damping marjları, firmaların önlemin yürürlükten kalkması halindeki muhtemel davranışlarını yansıtacak önemli bir gösterge niteliği taşıdığından dikkate alındı.
     Buna göre, esas soruşturma sırasında Tayvanlı üretici-ihracatçı firmalar için damping marjları CIF bedeli (Navlun ve sigorta bedeli dahil kıymeti) yüzde 9,9'u ile yüzde 28,6'sı arasında değişen düzeylerde tespit edildi.
     Esas soruşturma sırasında Hindistan'da yerleşik üretici-ihracatçı firmalar için damping marjları konulan vergi oranlarına eşit olacak şekilde yüzde 6,8 ile yüzde 20,3 arasında değişen düzeylerde olduğu belirlendi.
     Önlem konusu ürünün genel ithalatı 2009 yılında 121 bin 972 ton iken 2010 yılında artış göstererek 159 bin 961 tona yükseldi.
     Geçen yılın ilk 9 aylık verilerine göre ise 137 bin 85 ton olarak gerçekleşti.
     Toplam ithalatın ortalama birim fiyatları incelendiğinde ise 2009 yılında kilogramı 2,25 dolar olan birim fiyatın 2010 yılında 2,34 dolara yükseldiği, 2011 yılının ilk 9 ayında ise 2,66 dolar olarak gerçekleştiği görüldü.
     Önlem konusu ülkeler menşeli soruşturma konusu poliesterlerden tekstüre ipliklerin tüketim içindeki payı 2009 yılı 100 kabul edildiğinde 2010 yılında 126 birime çıktı, 2011 yılında ise 124 birim olarak güncellendi.
     Hindistan menşeli ithalat 2010 yılında yüzde 15, 2011 yılının ilk 9 ayında ise yüzde 20 düzeyinde fiyat kırılmasına neden oldu, bu dönemde Tayvan menşeli ithalatın ise fiyat kırılmasına neden olmadığı tespit edildi.
     Soruşturma sonucunda, meri önlemlerin yürürlükten kaldırılması halinde dampingin ve zararın devamı veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğu tespit edildiğinden İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu'nun kararı ve Ekonomi Bakanı'nın onayı ile soruşturma konusu ürün için uygulanmakta olan dampinge karşı önlemlerin aynen uygulanmaya devam edilmesine karar verildi.
    
     -Lateks iplikte yüzde 8,75 oranında önlem-
    
     2012/23 "İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ"e göre ise, Elpa Elastiki İplikler Sanayi ve İhracat AŞ (Elpa) ile Şahin Lateks Sanayi ve Tic. AŞ (Şahin) tarafından yapılan başvuru üzerine, Tayland menşeli vulkanize edilmiş kauçuktan iplik ve ipler (lateks iplik) için 28127 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ (2011/23) ile başlatılan damping soruşturması Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülerek tamamlandı.
     Damping marjı, normal değer ile ihraç fiyatlarının ağırlıklı ortalamalarının karşılaştırılması suretiyle hesaplandı.
     Buna göre, CIF ihraç fiyatının yüzdesi olarak hesaplanan damping marjı işbirliğinde bulunan NRT (net tonaj) için yüzde 4,37; soruşturma konusu ülkede yerleşik işbirliğinde bulunmadığı kabul edilen diğer firmalar içinse yüzde 8,75 oldu.
     Soruşturma konusu ülke menşeli ithalatın hacminde mutlak anlamda ya da Türkiye tüketimine oranla önemli ölçüde bir artış olup olmadığı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri esas alınarak incelendi.
     Zarar incelemesine esas dönem 2009-2011 yılları olarak belirlendi.
     Maddenin genel ithalatı, miktar bazında 2009 yılı itibariyle 2 bin 971 ton iken, 2010 yılında 3 bin 961 tona çıktı ve 2011 yılında 3 bin 64 ton olarak gerçekleşti.
     Aynı dönemde ithalat değer bazında 2009 yılı itibariyle 9,6 milyon dolar iken, 2010 yılında 16,1 milyon dolara yükseldi ve 2011 yılında 16,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.
     Maddenin soruşturma konusu ülkeden ithalatı, miktar bazında 2009 yılı itibariyle 2 bin 619 ton iken, 2010 yılında 3 bin 595 tona çıktı ve 2011 yılında 2 bin 906 ton olarak gerçekleşti.
     Tayland'ın 2009 yılında yüzde 88 olan genel ithalat içindeki payı, 2010 yılında yüzde 91'e ve 2011 yılında yüzde 95'e yükseldi.
     Hesaplanan fiyat kırılması CIF ihraç fiyatının yüzdesi olarak 2009 yılında yüzde 16, 2010 yılında yüzde 15 ve 2011 yılında yüzde 3 olarak gerçekleşti.
     Tayland'da yerleşik işbirliğine gelen ihracatçı NRT için ise fiyat kırılması soruşturma döneminde yüzde 3 olarak hesaplandı.
     Soruşturma sonucunda dampingin, yerli üretim dalında zarar ve her ikisi arasında illiyet bağının mevcut olduğu tespit edildi.
     Vulkanize edilmiş kauçuktan iplik ve iplerin Tayland'dan ithalatında Natural Rubber Thread Co. Ltd. firması için yüzde 4,37, diğerleri için de yüzde 8,75 oranında dampinge karşı önlem yürürlüğe konuldu.
    
     -Romanya menşeli düz cam ithalatına soruşturma-
    
     2012/24 numaralı "İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ"e göre de, Trakya Cam Sanayii AŞ tarafından yapılan ve Düzce Cam Sanayii ve Ticaret AŞ tarafından desteklenen başvuruda, Romanya menşeli renksiz düz camın (düz cam) Türkiye'ye dampingli fiyatlarla ihraç edildiği ve bu durumun yerli üretim dalında zarara neden olduğu iddiasıyla anılan ülke menşeli söz konusu madde ithalatına karşı önlem alınması talep edildi.
     Romanya menşeli şikayet konusu ürünün ithalatının hem mutlak olarak hem de toplam ithalat içerisindeki payının 2009-2012 (Ocak-Haziran) döneminde önemli ölçüde artış gösterdiği tespit edildi.
     İlgili sektörde tüketimin artmasına karşın, dampingli ithalatın artması nedeniyle büyüyen pazarda yerli üretim dalının pazar payının azaldığı ve şikayete konu ülkenin pazar payının arttığı belirlendi.
     Yapılan inceleme sonucunda, başvurunun yeterli bilgi, belge ve delilleri içerdiği anlaşıldığından, İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu'nca, Romanya menşeli düz cam için bir damping soruşturması açılmasına karar verildi.
     Soruşturma, Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir