İthalatta haksız rekabetin önlenmesine dair tebliğler -Malezya, Mısır, Pakistan, Tayland ve…

  • Yazı boyutu
İthalatta haksız rekabetin önlenmesine dair tebliğler 
  -Malezya, Mısır, Pakistan, Tayland ve…

İthalatta haksız rekabetin önlenmesine dair tebliğler -Malezya, Mısır, Pakistan, Tayland ve Vietnam menşeli sentetik ve suni devamsız liflerden iplikler için damping soruşturması açılması kararlaştırıldı

İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu tarafından, Malezya, Mısır, Pakistan, Tayland ve Vietnam menşeli sentetik ve suni devamsız liflerden iplikler için damping soruşturması açılmasına karar verildi.
     Ekonomi Bakanlığı'nın İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğleri, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, 19 yerli üreticinin yaptığı ve 8 yerli üreticinin desteklediği başvuruda Malezya, Mısır, Pakistan, Tayland ve Vietnam menşeli sentetik ve suni devamsız liflerden ipliklerin (kesik elyaf ipliği) Türkiye'ye dampingli fiyatlarla ihraç edildiği ve bu durumun yerli üretim dalında zarara neden olduğu iddiasında bulunuldu.
     Genel olarak kumaş, halı, döşeme/kaplama ve hazır giyim imalatlarında kullanılan bu ürünün ithalatına karşı önlem alınması talebini değerlendiren İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu, Malezya, Mısır, Pakistan, Tayland ve Vietnam menşeli söz konusu madde için damping soruşturması açılmasını kararlaştırdı.
    
     -Çin menşeli elektrikle çalışan duvar saatleri-
    
     Yerli üretici Aypaş Elektronik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Çin Halk Cumhuriyeti menşeli elektrikle çalışan duvar saatleri ithalinde halen uygulanmakta olan dampinge karşı önlemin sona ermesinin damping ve zararın devamına veya yeniden tekrarına yol açacağı gerekçesiyle bir nihai gözden geçirme soruşturması açılması istemiyle başvuruda bulundu.
     Aypaş Elektronik'in bu başvurusu, Türmak Mak. San. AŞ, Hesaş Hed. Eşya AŞ, Tempo Elekronik Promosyon Ltd. Şti, Çevikel Saat San. ve Dış Tic. Ltd. Şti, Lidersan Promosyon ve Tan. Ürünleri Ltd. Şti. ve Limaksan Starline Tan. Ürünleri Ltd. Şti tarafından da desteklendi.
     Soruşturma açılabilmesi için yeterli bilgi, belge ve delillerin bulunmasının ardından, İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu tarafından Çin Halk Cumhuriyeti menşeli söz konusu ürün için nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verildi.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir