İthalatta gözetim uygulanması -Bazı yeşil ve siyah çayların ithalinde ülke ayrımı yapılmaksızın…

  • Yazı boyutu
İthalatta gözetim uygulanması
  -Bazı yeşil ve siyah çayların ithalinde ülke ayrımı 
  yapılmaksızın…

İthalatta gözetim uygulanması -Bazı yeşil ve siyah çayların ithalinde ülke ayrımı yapılmaksızın gözetim uygulaması yürütülecek

Bazı yeşil ve siyah çayların ithalinde ülke ayrımı yapılmaksızın gözetim uygulaması yürütülecek.
     Ekonomi Bakanlığı'nın İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) 0902.10.00.00.00 olan Yeşil çaya (fermente edilmemiş) (3 kilogramı geçmeyen hazır ambalajlarda) ton başına 4 bin 550 dolar (Süzen poşet çaylar için ton başına 7 bin 800 dolar), GTİP numarası 0902.20.00.00.00 olan "Diğer yeşil çaylar"a (fermente edilmemiş) ton başına 2 bin 500 dolar, GTİP numarası 0902.30.00.00.00 olan Siyah çay (fermente edilmiş) ve kısmen fermente edilmiş çaya (3 kilogramı geçmeyen hazır ambalajlarda) ton başına 4 bin 550 dolar (Süzen poşet çaylar için ton başına 7 bin 800 dolar), GTİP numarası 0902.40.00.00.00 "Diğer siyah çaylar (fermente edilmiş) ve kısmen fermente edilmiş diğer çaylar"a ton başına 2 bin 500 dolar ve GTİP numarası 0903.00.00.00.00 olan Paraguay çayına (mate) ton başına 3 bin dolar ülke ayrımı yapılmaksızın gözetim uygulanacak.
     Söz konusu eşyalar, ancak Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenecek gözetim belgesi ile ithal edilebilecek. Gözetim belgesi gümrük beyannamesinin tescilinde ilgili gümrük idaresince istenecek. Gözetim belgesinin bir örneği gümrük beyannamesine eklenecek.
     Başvuru ya da inceleme aşamasında istenen belgelerde başvuru sahibinin beyanının gerçeğe aykırı olduğunun veya sunduğu bilgi ve belgelerde tutarsızlık veya eksiklik bulunduğunun tespit edilmesi halinde gözetim belgesi düzenlenmeyecek.
     Bir gümrük beyannamesi kapsamında ilgili gümrük tarife istatistik pozisyonundan brüt 25 kilogram veya daha az miktarda yapılacak olan ithalat, gümrük kıymetine bakılmaksızın gözetim uygulamasından muaf tutulacak.
     Tebliğ, yayım tarihini takip eden 30. gün yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 357 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir