İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliğde değişiklik -Tebliğin ekinde yer alan tekstil ve…

  • Yazı boyutu
İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliğde değişiklik
  -Tebliğin ekinde yer alan tekstil ve…

İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliğde değişiklik -Tebliğin ekinde yer alan tekstil ve konfeksiyon ürünleri, bir gümrük beyannamesi kapsamında, brüt 50 kilogram veya daha az miktarda ithal edilecekse kayda alınması gerekmeyecek

İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliğde (2010/1) yapılan değişiklikle, E 1'de yer alan tekstil ve konfeksiyon ürünleri, bir gümrük beyannamesi kapsamında, brüt 50 kilogram veya daha az miktarda ithal edilecekse kayda alma uygulamasına tabi olmayacak.
     Ekonomi Bakanlığınca hazırlanan İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı.
     Yayımını takip eden 30'uncu gün yürürlüğe girecek değişiklikle, 31 Aralık 2009'da yayımlanan Tebliğ'in EK 1'inde yer alan Kayda Alınan Eşya Listesine, "Kayarak işleyen fermuarlar ve bunların aksam ve parçası, bunların dişleri metalden olanları ve diğerleri ile hijyenik havlular ve tamponlar, bebek bezleri ve benzeri hijyenik eşyaların sentetik ve suni liflerden olanlarıyla dokumaya elverişli diğer maddelerden yapılanlar" eklendi.
     Tebliğin 2'nci maddesinin ikinci fıkrası "Bu Tebliğin birinci maddesinde belirtilen ürünler, bir gümrük beyannamesi kapsamında, brüt 50 kilogram veya daha az miktarda ithal edilecek ise kayda alma uygulamasına tabi değildir" şeklinde değiştirildi. Böylece tebliğ EK 1'de fasıl numarasıyla gümrük tarife pozisyonu (GTP) belirtilen tekstil ve konfeksiyon ürünleri, bir gümrük beyannamesi kapsamında, brüt 50 kilogram veya daha az miktarda ithal edilecekse kayda alma uygulamasına tabi olmayacak.
     Aynı Tebliğin EK 3'ünde yer alan İthalatçı Bilgi Formu da değiştirildi.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir