İthalatta gözetim uygulaması

  • Yazı boyutu
İthalatta gözetim uygulaması

İthalatta gözetim uygulaması

Ekonomi Bakanlığı, asansörlere, skipli asansörlere veya yürüyen merdivenlere ait olan aksam ve parçaların ithalatında, ülke ayrımı olmaksızın "gözetim uygulaması" kararı aldı.
     Ekonomi Bakanlığı'nın, 30 gün sonra yürürlüğe girecek olan 2012/3 numaralı ithalatta gözetim uygulamasına ilişkin tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, G.T.İ.P. numarası 8431.31.00.00.00 olan asansörlere, skipli asansörlere veya yürüyen merdivenlere ait olan aksam ve parçalar, ancak Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenecek gözetim belgesi ile ithal edilebilecek.
     Söz konusu ürünlerin ithalatında kilogram başına birim gümrük kıymeti 35 dolar olacak. Bir gümrük beyannamesi kapsamında ilgili gümrük tarife istatistik pozisyonundan 50 kilogram veya daha az miktarda yapılacak olan ithalat, gümrük kıymetine bakılmaksızın gözetim uygulamasından muaf tutulacak.
     Gözetim belgelerinin geçerlilik süresi 6 ay olacak ve üçüncü kişilere devredilemeyecek. Gümrük beyannamesinin tescili sırasında gümrüklerce tespit ve kabul edilen kıymet veya miktarın, gözetim belgesinde kayıtlı kıymet veya miktarını, toplam yüzde 5'ten (yüzde 5 dahil) daha az bir oranda aşması ithalatın yapılmasını engellemeyecek.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir