İthalatta Gözetim Uygulaması -Ekonomi Bakanlığı, bilyalı kalemlerin de aralarında olduğu bazı…

  • Yazı boyutu
İthalatta Gözetim Uygulaması
  -Ekonomi Bakanlığı, bilyalı kalemlerin de aralarında olduğu bazı…

İthalatta Gözetim Uygulaması -Ekonomi Bakanlığı, bilyalı kalemlerin de aralarında olduğu bazı ürünlerin ithalatında yürütülecek gözetim uygulamasına ilişkin usul ve esasları belirledi

Ekonomi Bakanlığı, bilyalı kalemlerin de aralarında bulunduğu bazı ürünlerin ithalatında yürütülecek gözetim uygulamasına ilişkin usul ve esasları belirledi.
     Bakanlığın, İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğleri, Resmi Gazete'de yayımlandı.
     Buna göre, plastik maddelerden olan bilyalı kalemler, ülke ayrımı yapılmaksızın Ekonomi Bakanlığı'nca düzenlenecek gözetim belgesi ile ithal edilecek. Gözetim belgesi, gümrük beyannamesinin tescilinde ilgili gümrük idaresince aranacak.
     Söz konusu kalemlerden 100 adet veya daha az miktarda yapılacak ithalat, gümrük kıymetine bakılmaksızın gözetim uygulamasından muaf tutulacak. Bilyalı kalemlerin ithalatında birim gümrük kıymeti, adet başına 0,15 dolar olacak.
     Bu arada, plastiklerden kendinden yapışkan levhalar, plakalar, bantlar, şeritler, filmler, folyolar ve diğer yassı şekillerden polipropilenden olanlar, katılma polimerizasyonu ürünlerinden olanlar ve diğerleri de ülke ayrımı yapılmaksızın Ekonomi Bakanlığı'nca düzenlenecek gözetim belgesi ile ithal edilecek.
     Gümrük beyannamesi kapsamında söz konusu ürünlerden 25 kilogram veya daha az miktarda yapılacak ithalat, gümrük kıymetine bakılmaksızın gözetim uygulamasından muaf tutulacak. Polipropilenden ve katılma polimerizasyonu ürünlerden olanların ithalatında birim gümrük kıymeti kilogram başına 3,5 dolar, diğerlerinde ise 3 dolar olacak.
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir