İthalat Rejimi Kararına ek Karar

  • Yazı boyutu
İthalat Rejimi Kararına ek Karar

İthalat Rejimi Kararına ek Karar

Bakanlar Kurulu Kararı ile bugünkü 3. Mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına ek Karar'da, ithalata konu ürünlere uygulanacak gümrük vergisi oranları ve toplu konut fonu miktarları, ülke ve ülke grupları bazında ayrı ayrı gösterilmek suretiyle saydam, açık ve kullanıcılar açısından kolay anlaşılır biçimde hazırlandı.
     Konuya ilişkin Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 2013 yılı İthalat Rejimini içeren, İthalat Rejimi Kararı'na ek Karar ile 19 İthalat Tebliği'nde, uluslararası yükümlülükler ve kalkınma planları ile yıllık programlarda öngörülen hedefler çerçevesinde, ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri dahilinde tarım ve sanayi sektörlerinin ihtiyaçları dikkate alındı.
     Söz konusu Karar'da ithalata konu ürünlere uygulanacak gümrük vergisi oranları ve toplu konut fonu miktarları, ülke ve ülke grupları bazında ayrı ayrı gösterilmek suretiyle saydam, açık ve kullanıcılar açısından kolay anlaşılır biçimde 6 liste şeklinde hazırlandı.
     Bunun yanında, 2013 yılına yönelik olarak Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlarında (GTİP) ve/veya madde isimlerinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca yapılan değişiklikler İthalat Rejimi Kararı eki tüm listelere yansıtıldı.
     İthalat Rejimi Kararı eki listelerden; "I sayılı liste"nin tarım ürünlerine, "II sayılı liste"nin sanayi ürünlerine, "III sayılı liste"nin işlenmiş tarım ürünlerine, "IV sayılı liste"nin balıkçılık ve su ürünlerine, "V sayılı liste"nin gümrük vergisi askıya alınacak ürünlere, "VI sayılı liste"nin ise sivil hava taşıtlarında kullanılmaya mahsus bazı ürünlere ilişkin olduğu kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir