İtalya Başbakanı Monti: -"Son aylarda yürütülen çalışmalar sayesinde, İtalya'nın adı,…

  • Yazı boyutu
İtalya Başbakanı Monti:
  -"Son aylarda yürütülen çalışmalar sayesinde, İtalya'nın adı,…

İtalya Başbakanı Monti: -"Son aylarda yürütülen çalışmalar sayesinde, İtalya'nın adı, çıkartıldı" -"2013 büyüme yılı olacak"

İtalya Başbakanı Mario Monti, son aylarda yürütülen çalışmalar sayesinde ülkesinin adının Avro'nun istikrarında sorun yaşayan ülkeler arasından çıkarıldığını söyledi.
     Başbakan Monti, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Jose Angel Guerria ile birlikte katıldığı "İtalya'nın Yapısal Reformları" başlıklı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, "Son aylarda yürütülen çalışmalar sayesinde, İtalya'nın adı, Avro Bölgesi'nde istikrarda sorun yaşayan ülkeler arasından çıkartıldı" dedi.
     Monti, geçen yıl Kasım ayında göreve geldikten sonra kabinesinin çıkardığı ve "Salva Italia" ismini verdiği kurtarma paketini yapmamış olsalardı, bugün İtalya'nın egemenliğini kaybetmiş olabileceğini ifade etti.
     "2013 büyüme yılı olacak" diyen Monti, gelecek yıl yüzde 0,2 olarak beklenen büyüme oranına değinerek, bu büyümenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) pozitif olarak yansımayabileceğini ancak 2013'ün yükselen trendlerin yılı olacağını savundu.
     Mario Monti, lideri olduğu teknokrat hükümetinin bazı yapısal reformları hayata geçirdiğini hatırlatarak, "İtalyanlar, bu reformları yapanlara karşı düşmanca bir tutum almamıştır. Biz, bu reformların onların çıkarına olduğuna ikna ettik" dedi.
     İtalya'nın 69 yaşındaki ekonomi kökenli başbakanı, teknokrat kabinesinin ilerleyen günlerde yolsuzlukla mücadele için dengeli bir adalet paketi de çıkaracağını belirtti.
     Başbakan Monti, geçen hafta sonu İtalyan otomotiv devi Fiat'ın üst yöneticileriyle yaptığı 5 saatlik toplantıya ilişkin bir soruya, "Fiat yöneticilerinin herhangi bir mali taviz talebi olmadı. Şayet olsaydı kabul edilmezdi" şeklinde yanıt verdi.
     OECD Genel Sekreteri Jose Angel Guerria da "Monti hükümeti tarafından şu ana kadar hayata geçirilen reformlar sayesinde, Gayri Safi Yurtiçi Hasılada önümüzdeki 10 yılda yüzde 4, ortalama yılda yüzde 0,4 artış sağlayacaktır" dedi.
     Bu arada adı, 2013 yılının Nisan ayında yapılacak genel seçimlerden sonrası için de başbakan adayı olarak geçen Mario Monti, aday olmak gibi bir niyetinin olmadığını bir kez daha yineledi.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir