İtalya 10 yıllık tahvil faizleri ihaleler ardından düşüşünü devam ettiriyor

  • Yazı boyutu
İtalya 10 yıllık tahvil faizleri ihaleler ardından düşüşünü devam ettiriyor

İtalya 10 yıllık tahvil faizleri ihaleler ardından düşüşünü devam ettiriyor

İtalya'da Hazine ihalelerine gelen güçlü talebin ardından 10 yıllık tahvil faizleri Avrupa borç krizindeki en düşük seviye olan yüzde 4,1340'a kadar geriledi.
     İtalya Hazinesi bugün 3,75 - 5 milyar avro borçlanma hedefiyle düzenlediği 3 ihalede toplam 5 milyar avro borçlandı. İhaleye gelen güçlü talep nedeniyle borçlanma hedefinin üst sınırından borçlanan İtalya Hazinesi'nin bu ihalelerde, 2015 yılı vadede yüzde 2,17, 2017 yılı vadeli iki ihalede de yüzde 2,17 ve yüzde 2,34 faiz ile borçlanması bono piyasasını da pozitif etkiledi.
     İtalya 10 yıllık tahvil faizleri gün içinde gördüğü en yüksek 4,2010 seviyesi gördükten sonra ihalelerin ardından etkisini artıran alışlarla yüzde 4,1340'a kadar geriledi. 10 yıllık tahvil faizleri 2012 yılı haziran ayında gördüğü yüzde 6,60 seviyelerinden bu güne kadar genel olarak alçalan trend içinde hareket ediyor.
     Analistler dün İspanya'nın bugün de İtalya'nın Hazine ihalelerine risk iştahının artması ve küresel faiz oranlarının çok düşük seviyelerde olması nedeniyle yoğun talep geldiğini, bunun hazinelerin borçlanma maliyetlerini daha da düşürerek borçların sürdürülebilir hale gelmesini sağlayacağını kaydediyor.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir