İsviçreli bankacılık devi UBS'e 1,5 milyar dolarlık LIBOR cezası

  • Yazı boyutu
İsviçreli bankacılık devi UBS'e 1,5 milyar dolarlık LIBOR cezası

İsviçreli bankacılık devi UBS'e 1,5 milyar dolarlık LIBOR cezası

İsviçre'nin en büyük bankası Zürih merkezli UBS AG, LIBOR faiz oranlarının belirlenmesinde kar amaçlı manipülasyon yaptığı yönündeki iddialara ilişkin olarak açılan soruşturmada, ABD, İngiltere ve İsviçre'deki regülatörlerle anlaşmaya giderek 1,5 milyar dolar ödemeyi kabul etti.
     LIBOR soruşturmasında daha önce benzer bir şekilde Barclay's'a 453 milyon dolar ceza kesilmişti. UBS, bazı çalışanlarının LIBOR'u manipule ettiğini kabul ederken, manipülasyonda bankanın Japonya biriminin yer aldığı kaydedildi.
     LIBOR skandalının ardından Kasım 2012'de UBS CEO'su olarak atanan Sergio Ermotti, skandal sonucunda 30-40 kişinin disiplin cezası alarak bankadan ayrıldığını, bazı çalışanların davranışlarının kabul edilemez olduğunu söyledi.
     Görevini kötüye kullananların bankanın değer ve standartlarını yansıtmadığını kaydeden Ermotti, "Hataların farkında olmak ve bankanın değiştiğini görmek çok önemli. Uygunsuz ve ahlak dışı davranışlar nedeniyle derin bir üzüntü içerisindeyiz. Şirketin itibarı kardan daha önemli, bütünlük içerisinde iş yapmaya kararlıyız" dedi.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir