İşveren Sosyal Güvenlik Destek Primi'nde düzenleme istiyor -TİSK: "Emeklilik sonrasında çalışmaya…

  • Yazı boyutu
İşveren Sosyal Güvenlik Destek Primi'nde düzenleme istiyor
  -TİSK: "Emeklilik sonrasında çalışmaya…

İşveren Sosyal Güvenlik Destek Primi'nde düzenleme istiyor -TİSK: "Emeklilik sonrasında çalışmaya devam edilmesi için sistemin çalışandan ve işverenden talip ettiği Sosyal Güvenlik Destek Primi'nin ağır koşulları kayıt dışı istihdam yaratıyor"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Sosyal Güvenlik Destek Primi uygulamasının yeniden düzenlenmesi gerektiğini bildirdi.
     Konfederasyon'dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2011 yılına ilişkin Hanehalkı İşgücü Araştırması'nın sonuçlarına göre, sanayi ve hizmet işkolları gibi tarım dışı sektörlerde kayıt dışı istihdam ihtimalinin 15-24 yaş arası gençler ve 49 yaşın üzerindeki kişiler için 2-3 kat daha yüksek olduğu belirtildi.
     15-19 yaş grubundaki bir gencin kayıt dışı istihdam edilme ihtimalinin yüzde 69 olduğu, 49 yaş sınırı aşıldığında ise kayıtdışı çalışmanın neredeyse "olağan" sayıldığı kaydedilen açıklamada, 2011'de tarım dışı sektörlerde 50 yaş ve üzerinde 1 milyon 862 bin kişinin istihdam edildiği bunun 862 bininin kayıt dışı çalıştığının anlaşıldığı ifade edildi.
     Halen emeklilik sonrası çalışma için prime esas kazancın yüzde 31'i ila yüzde 36,5'i arasında "Sosyal Güvenlik Destek Primi"nin ödenmesi gerektiği ve bunun dörtte birinin sigortalı, kalanının da işveren hissesi olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Alınan söz konusu prim karşılığında hizmet verilmiyor. Kişi emekli bulunduğundan zaten sağlık hizmeti alıyor ve ilave çalışması emeklilik aylığı kesilmedikçe ileriye dönük olarak yaşlılık aylığını artırmıyor. Yüksek prim, emeklilik sonrası çalışmayı caydırmayı amaçlıyor ama kişilerin çalışma niyetini önlemesi mümkün değil.
     Emeklilik sonrasında çalışmaya devam edilmesi için sistemin çalışandan ve işverenden talep ettiği Sosyal Güvenlik Destek Primi'nin ağır koşulları kayıt dışı istihdam yaratıyor.
     Sosyal Güvenlik Destek Primi'nin kayıtlı çalışmayı ve çalıştırmayı teşvik edecek tarzda yeniden düzenlenmesi gerekiyor."
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir