İsveç Ticaret Bakanı Ewa Björling: -"İsveç ve Türkiye ortak bir vizyonu paylaşıyor. Özellikle…

  • Yazı boyutu
İsveç Ticaret Bakanı Ewa Björling:
  -"İsveç ve Türkiye ortak bir vizyonu paylaşıyor. 
  Özellikle…

İsveç Ticaret Bakanı Ewa Björling: -"İsveç ve Türkiye ortak bir vizyonu paylaşıyor. Özellikle Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili olarak" -"Ekonomilerimizin birbiriyle entegre olmasıyla birlikte, Türkiye'deki kurumsal sosyal sorumluluk, faaliyetlerimizin daha da güçleneceğine eminim"

İsveç Ticaret Bakanı Ewa Björling, İsveç ve Türkiye'nin ortak bir vizyonu paylaştığını belirterek, "Özellikle Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili olarak. Ekonomilerimizin birbiriyle entegre olmasıyla birlikte, Türkiye'deki kurumsal sosyal sorumluluk, faaliyetlerimizin daha da güçleneceğine eminim" dedi.
     Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen "İsveç Sürdürülebilir İş Lansmanı"nda konuşan Björling, iki ülke arasında serbest ticaretle yatırımın artmasıyla beraber ilişkilerin daha da artacağına inandığını belirterek, şöyle konuştu:
     "İsveç ve Türkiye ortak bir vizyonu paylaşıyor. Yakın ortaklar, özellikle Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili olarak... Ekonomilerimizin birbiriyle entegre olmasıyla birlikte, Türkiye'deki kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerimizin daha da güçleneceğine eminim. Kurumsal sosyal sorumluluk projesini biz nasıl görüyoruz- Özet olarak şu anlama geliyor. Olumsuz etkileri en aza indirgemek ve şirketlerin olumlu etkilerini toplum üzerinde en yüksek seviyeye çıkarmak. Yani bu hayırseverlik ve bağışçılıkla ilgili değil, büyük şirketlerin çevreye ve insan haklarına saygı duyarak, işçi haklarına uyarak faaliyet göstermesi ve yolsuzluklardan arınmalarıdır."
     Björling, kurumsal sosyal sorumluluk için şirketlerin şeffaf, küresel ve istikrarlı yapılara sahip olmaları gerektiğini ifade ederek "Bölgesel ve küresel sorunlar ele alınıp, bunlarla ilgili kurumsal sosyal sorumluluk ilkelerini daha sağlam bir şekilde oturtmalıyız. Devlet şirketlerini de sosyal sorumluluk anlamında rol model olması gerektiğine inanıyoruz. İsveç'te de devlet, sürdürülebilirlik raporu ile bir de sürdürülebilirlikle ilgili hedeflerin de tespit edilmesini istiyor. Şirketler bunu gönüllü olarak yapıyorlar, çünkü değişmek zorunda olduklarının farkındalar. Bunu bir rekabet avantajı olarak görüyorlar" diye konuştu.
    
     -"Uzun vadede rekabet avantajı sağlayacak"-
    
     Björling, şirketlerin artık daha şeffaf olmaları gerektiğini, kurumsal sosyal sorumluluk anlayışının ilk başta çok maliyetli gibi görülebileceğini, ancak uzun vadede daha güçlü rekabet avantajı sağlayacağını kaydetti.
     İsveç Dış İşlerinin yolsuzlukla ilgili olarak bir portal oluşturduğunu dile getiren Björling, "Bu çok önemli bir platformdur. Platform ücretsiz olarak kullanılıyor. Küçük ve orta ölçekli şirketler gelişmekte olan ülkelerde faaliyet göstermek istiyorlarsa bu portalı kullanıyor" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir