İSTKA'dan yaratıcı endüstri projelerine 30 milyon lira hibe

  • Yazı boyutu
İSTKA'dan yaratıcı endüstri projelerine 30 milyon lira hibe

İSTKA'dan yaratıcı endüstri projelerine 30 milyon lira hibe

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), "Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi" temalı hibe programı için ilana çıktı.
     Yapılan açıklamaya göre, İSTKA'nın 2012 yılı ikinci dönem Mali Destek Programları kapsamında, "Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi" temalı hibe programının toplam bütçesi 30 milyon lira olarak belirlendi.
     Programa, yaratıcı endüstriler kapsamda ele alınan reklamcılık, mimarlık, el sanatları, sanat ve antikacılık (resim, heykel, diğer güzel sanatlar), tasarım, moda, film, müzik, gösteri sanatları (bale, dans, drama, müzikal, tiyatro, opera, kostüm tasarımı, sahne tasarımı, koreografi), yayıncılık (kitap, dergi, gazete, dijital içerik yayıncılığı), televizyon ve radyo, bilgisayar ve video oyunları sektörlerinden kar amacı gütmeyen kurumlar ve işletmeler başvurup yararlanabilecek.
     Yüksek katma değer üreten ve İstanbul'un özgünlüğünü geliştiren yaratıcı endüstrilere odaklanarak İstanbul bölgesinin küresel rekabet gücünün artırılmasının yanı sıra sosyal kalkınma, kentsel mekan kalitesi, çevresel ve kültürel sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı amaçlayan program için ayrılan bütçenin 15 milyon lirası işletmeler, diğer 15 milyon lirası ise kar amacı gütmeyen kurumlar için ayrıldı.
     Son başvuru tarihinin kar amacı gütmeyen kurumlar için 14 Şubat 2013, işletmeler için 8 Şubat 2013 olduğu programda proje başına verilecek asgari destek tutarı 200 bin lira, azami destek tutarı ise işletmelerde 400 bin lira, kar amacı gütmeyen kurumlarda 600 bin lira olarak belirlendi.
     Programın öncelikleri "Yaratıcı endüstrilerde kümelenmenin, yenilikçiliğin, girişimcilik kapasitesi ve iş geliştirmenin teşvik edilmesi, yaratıcı insan gücünün yetiştirilmesi ve İstanbul'a çekilmesi, yaratıcı endüstrilere ilişkin farkındalığın artırılması ve yaratıcı endüstrileri destekleyecek ve geliştirecek fikri mülkiyet haklarının korunması" olarak sıralandı.
     Proje desteği için, kar amacı güden işletmelerin yanı sıra valilik, kaymakamlıklar, kamu kurumlarının il ve bölge müdürlükleri ve başkanlıkları, diğer kamu kurumlarının ilde bulunan en üst birimleri, yerel yönetimler (İl Özel İdaresi, belediyeler ve tüzel kişiliği haiz bağlı kuruluşları), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanlıkları, üniversiteler ve üniversitelere bağlı uygulama ve araştırma merkezleri, fakülteler, yüksekokullar, enstitüler, Sanayi Odası ve Ticaret Odası, Organize Sanayi Bölgeleri, Küçük Sanayi Siteleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler, odalar, meslek örgütleri ve Sivil Toplum Kuruluşları başvuru yapabilecek.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir