İstanbul ve Guangzhou Şehirleri Günü Ticaret Etkinliği -Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı…

  • Yazı boyutu
İstanbul ve Guangzhou Şehirleri Günü Ticaret Etkinliği
  -Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı…

İstanbul ve Guangzhou Şehirleri Günü Ticaret Etkinliği -Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Damlacı: -"Türkiye ve Çin'in, ekonomi ve ticaret alanında dünyanın global bir kriz yaşadığı dönemde sağladığı başarılar gerçekten takdire şayandır" -Guangzhou Parti Sekreteri Qingliang: -"Guangzhou şehrinin kapıları sonsuza kadar size açıktır. Yatırım yapmanız için sizi bekliyoruz"

Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı, Türkiye ve Çin'in, ekonomi ve ticaret alanında dünyanın global bir kriz yaşadığı dönemde sağladığı başarıların takdire şayan olduğunu söyledi.
     Beşiktaş'taki Four Seasons Bosphorus'ta gerçekleştirilen İstanbul ve Guangzhou Şehirleri Günü Ticaret Etkinliği öncesinde açıklama yapan Damlacı, Guangzhou Parti Sekreteri Wan Qingliang ve beraberindeki heyete "hoş geldiniz" dedi.
     Türkiye'nin Çin ile tarihi ilişkileri bulunduğunu vurgulayan Damlacı, şöyle devam etti:
     "Guangzhou, İpek Yolu'nun bir ucunda, İstanbul da diğer ucunda olan en önemli iki noktadır. Son zamanlarda yapılan ziyaretlerle ülkemiz ile Çin arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler önemli ölçüde gelişmiştir. Şunu iftiharla söyleyebilirim ki Türkiye ve Çin'in, ekonomi ve ticaret alanında dünyanın global bir kriz yaşadığı dönemde sağladığı başarılar gerçekten takdire şayandır. Biz bu tür başarılarda Çin'i kendimize örnek alıyoruz. Bölgemizdeki birçok ülke de bizi örnek alıyor. Aramızdaki ticari ilişkiye baktığımızda büyük bir ticari dengesizlik söz konusu. Tabii, bu dengesizliği olumlu yönde değiştirmek bizlerin elinde. Her iki tarafın da bu konuda gayret sarf etmesi gerekir."
     Bu konuda Çin'de Türkiye farkındalığının artırılması gerektiğine işaret eden Damlacı, bu anlamda da bu organizasyonun gerçekten çok önemli olduğunu düşündüğünü ve devamını dilediğini söyledi.
     Guangzhou'nun, Türk iş adamlarının en çok ilgisini çeken ve yatırım yapmak istedikleri şehir olduğunu ifade eden Damlacı, "Çinli yetkililerin, Türk iş adamlarının vize ve oturma izinleri konusundaki sorunlarını çözmeleri ve bu konudaki müracaatlarını en kısa zamanda sonuçlandırmaları yönünde inisiyatif ortaya koymalarını bekliyorum. Diğer taraftan, ticaretin geliştirilmesi için ulaşım en önemli etkendir. THY, şu anda haftada 3 sefer yapmaktadır. Fakat 4'üncü seferi gerçekleştirmek için bir sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Bunun da sayın Parti Genel Sekreteri'nin destekleriyle çözüleceğini umuyorum. Etkinliğin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını diliyorum" şeklinde konuştu.
     Guangzhou'da düzenlenen fuara Türk iş adamlarının yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden Damlacı, "Bu, üç aşamayla yapılan bir fuar. Birinci ve üçüncü aşamaları uluslararası katılıma açık, ikinci aşama ise açık değil. Türk iş adamlarının ikinci aşamaya da katılma imkanının yaratılabilmesi konusunu sizden talep ediyoruz" dedi.
    
     -"Daha sıkı işbirliği bekliyoruz"-
    
     Guangzhou Parti Sekreteri Wan Qingliang da böyle bir programa katılmaktan dolayı büyük bir gurur ve memnuniyet duyduğunu belirterek, "İstanbul, İpek Yolu'nun son noktasıdır. Bu durum iki ülke için son derece önemlidir" dedi.
     Guangzhou'nun, 2230 yıllık bir tarihe ve 16 milyon nüfusa sahip olduğunu ifade eden Qingliang, "Şehrin 2011 yılı gayri safi milli hasılası 196.1 milyar dolardır. Kişi başına düşen yıllık gelir ortalama 15 bin dolardır. Guangzhou'nun toplam dış ticaret hacmi 216.1 milyar dolardır. Guangzhou Belediyesi olarak İstanbul ile kültür ve ticaret konularında işbirliği yapmaya hazırız. İstanbul'la kültür, ticaret ve turizmde daha sıkı bir işbirliği bekliyoruz" diye konuştu.
     Türk heyetini bütün samimiyetiyle kendi şehirlerine davet ettiğini aktaran Qingliang, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Çin ve Türkiye arasındaki ilişkilerin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi iki ülke halkı için de önemlidir. Guangzhou şehrinin kapıları sonsuza kadar size açıktır. Yatırım yapmanız için sizi bekliyoruz. Daha fazla Türk iş adamının gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Uçuş seferlerinin sayısını yükseltmek için de elimizden geleni yapacağız. Ben de THY uçağıyla tek seferde İstanbul'a geldim. Havayolunuzun hizmeti bizde güzel bir imaj bırakıyor. Bu konuları dışişlerimize ve merkez yönetimine de bildireceğim. Elimden geleni yapacağım."
    
    
    

Bu haberi 217 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir