"İstanbul'un Dijital Gündemi" konferansı -BTK Başkanı Tayfun Acarer: -"2012'nin Ocak ayında 14,1…

  • Yazı boyutu
"İstanbul'un Dijital Gündemi" konferansı
  -BTK Başkanı Tayfun Acarer:
  -"2012'nin Ocak ayında 14,1…

"İstanbul'un Dijital Gündemi" konferansı -BTK Başkanı Tayfun Acarer: -"2012'nin Ocak ayında 14,1 milyon geniş bant tabanımız vardı. Bugün itibariyle bu sayı 17,8 milyona ulaştı. Sadece 6 ayda yüzde 25'ten fazla geniş bant abone sayısında artış var" -"Operatörlerimiz alt yapıları ile övünüyorlar ama bu konuda gerçekten haklılar. Türkiye'nin gerek kapsama gerek 3G'nin hız ve geniş bant açısından dünyada da ilk sıralarda olduğuna kefilim"

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, "2012'nin Ocak ayında 14,1 milyon geniş bant tabanımız vardı. Bugün itibariyle bu sayı 17,8 milyona ulaştı. Sadece 6 ayda yüzde 25'ten fazla geniş bant abone sayısında artış var" dedi.
     Acarer, İstanbul Bilgi Toplumu İzleme Grubu tarafından düzenlenen "İstanbul'un Dijital Gündemi" konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, İstanbul'un ulaşımında bilişim sektörünün kullanılması gerektiğini belirterek, İstanbul'u seven biri olarak bu konuyu önemsediğini kaydetti.
     Türkiye'nin 2023 vizyonu açısından çok önemli ve iddialı hedefler koyduğunu ifade eden Acarer, "Türkiye, 2023 vizyonuna emin adımlarla ilerliyor. Bu vizyonuna ulaşması için ICT'den çok iyi yararlanılması gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.
     Bu tür stratejilerin sadece Türkiye'de değil, diğer ülkelerde de bulunduğunu anlatan Acarer, şunları kaydetti:
     "Avrupa'nın, akıllı, sürdürülebilir ve içerikçi büyüme stratejileri açıklandı. Avrupa'daki bu öncelikleri gerçekleştirmek için yüksek hızda internetin yaygınlaştırılması başta olmak üzere kullanıcıların sayısal ortak pazarından azami ölçüde kullanılması hedefleniyordu. Avrupa Topluluğu bunu son derece önemsiyor. Avrupa Topluluğu bu hedefleri koyarken Türkiye de gelişmeler oluyor. Geniş bandın sabit ve mobil tarafı bulunuyor. Türkiye'de de çok ciddi gelişmeler oluyor. 2012'nin Ocak ayında 14,1 milyon geniş bant tabanımız vardı. Bugün itibariyle bu sayı 17,8 milyona ulaştı. Sadece 6 ayda yüzde 25'ten fazla geniş bant abone sayısında artış var. Bunun asıl artışın mobil bantta olduğunu göreceksiniz. Yaklaşık 67 milyon mobil abonemiz var. Yine yaklaşık 40 milyonu 3G abonesidir. Biz 3 yıl önce 3G'ye başlamıştık. Bu konuda Avrupa Birliği'nde birinci sıradayız. Operatörlerimiz altyapıları ile övünüyorlar ama bu konuda gerçekten haklılar. Türkiye'nin gerek kapsama gerek 3G'nin hız geniş bant açısından dünyada da ilk sıralarda olduğuna kefilim."
    
     -"İki yılda data trafiği 15 kat arttı"-
    
     Acarer, Türkiye'de son iki yılda data trafiğinin 15 kat arttığını belirterek, "Artan alt yapı ihtiyacı için de alt yapıyı geliştirmemiz gerekir. Altyapı geliştirmeden dijital gündem falan olmaz. Alt yapıyı geliştirmemiz lazım ki operatörlerimiz ve lokomotifler gelişsin" diye konuştu.
     Dünyada 850 milyon kişinin sosyal paylaşım ağı Facebook'u kullandığını ifade eden Acarer, Türkiye'de de 30 milyonun üzerinde Facebook kullanıcısı bulunduğunu ve kullanım oranına göre dünyada birinci olduğunu söyledi.
     Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın geçiş hakları ile ilgili çalışmasında sona gelindiğini anlatan Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bunun mobil alt yapı ile fiber alt yapının gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum. IPV6'ya dönüşüm çalışmaları, birçok ülkeden daha önce olarak Türkiye'de devam ediyor. Başbakanlık Genelgesine göre, kamu kurumlarının alt yapılarını IPV6'ya uygun hale getirmeleri istendi. Süreç tamamlandığında sınırsız sayıda IP adresi kullanılması mümkün hale gelecek. IPV4, 4,3 milyar adresten ibaretti, ama ABD bunun yarısını kullanıyordu. Bu konuda dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye'de bir taraftan işsizlik varsa da sektör eleman bulma zorluğu çekiyor. Türkiye'nin eğitimli ve genç nüfusu iyi değerlendirilmelidir. Türkiye'nin her şehrinde üniversite var. Bunun iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Yeni TTK'dan sonra da bu ihtiyacın daha da artacağını düşünüyorum."
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir