"İstanbul'un Dijital Gündemi"

  • Yazı boyutu
"İstanbul'un Dijital Gündemi"

Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı:"İstanbul'da yoğunlaşan sanayinin ürettiği bilgi ile üniversiteler ve akademik-teknik araştırma kurumlarında oluşan bilginin, sivil toplum kurumlarının, kamu-yerel yönetimin de katkısıyla ve vatandaşı da süreçlere dahil ederek paylaşılarak, İstanbul'un sorunları için ortak çözümler üretilmesi gerekiyor"

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı, "İstanbul'da yoğunlaşan sanayinin ürettiği bilgi ile üniversiteler ve akademik-teknik araştırma kurumlarında oluşan bilginin, sivil toplum kurumlarının, kamu-yerel yönetimin de katkısıyla ve vatandaşı da süreçlere dahil ederek paylaşılarak, İstanbul'un sorunları için ortak çözümler üretilmesi gerekiyor" dedi.
     Eczacıbaşı, İstanbul Bilgi Toplumu İzleme Grubu tarafından düzenlenen "İstanbul'un Dijital Gündemi" konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, bu konferansta, vakfın, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) sağladığı mali destekle bir yıldır yürüttüğü İstanbul Bilgi Toplumu İzleme Grubu'nun çalışmalarının değerlendirileceğini kaydetti.
     İzleme Grubunun, İstanbul'daki sivil toplum, üniversite ve kamu işbirliği ile bilgi ve iletişim sektöründe rekabeti artıracak Ar-Ge ve inovasyon politikalarını oluşturma sürecine katılımcılığı sağlamak, Avrupa Birliği müktesebatının benimsenmesine desteği artırmak ve bu şekilde İstanbul'un gelişmesine bilgi ve iletişim teknolojileri vasıtasıyla katkıda bulunacak politikalar önermek amacıyla kurulduğunu anımsatarak, şunları aktardı:
     "İstanbul ile övünüyoruz ama İstanbul, potansiyelinin ne kadarını yeterince kullanabiliyor- Dünyadaki diğer şehirler arasındaki yeri nedir- Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından Citigroup için 2012'de yayınlanan bir araştırmada İstanbul, dünyadaki 120 şehir arasında, 74. sıraya yerleşti. Birinci sırada New York, ikinci sırada Londra var. 'Küresel Şehirler Rekabetçilik İndeksi' (Global Cities Competitiveness Index) başlıklı 392 sayfalık araştırmada İstanbul, bazı ölçütlerde ilk 60 şehir içine giremedi; finansal olgunluk, kurumsal etkinlik, sosyal sermaye, çevresel ve doğal tehditler. İstanbul'un aldığı en yüksek sıralama (22), 'cazibesi'nden kaynaklanıyor. Bu gibi birçok çalışma bulunuyor. İstanbul şu anda dünyanın en dikkat çeken şehirleri arasında yer alıyor. Gün geçmiyor ki uluslararası basında İstanbul'un tarihi, hem içinde barındıran hem de hepsini sentezini yaratmış kültürel değerlerinin yanı sıra sosyal yaşamı, değişim gücü, biraz da gizem taşıyan yaşamı, açısından vurgulanmasın. Bugünkü ekonomik ortamda, biraz da kıskançlıkla bahsedilmesin. Bizler Türkiye'yi sevenler, İstanbul'u sevenler biraz daha öteye düşünmek zorundayız. İstanbul'un başarılarını bir 'saman alevi' olarak görmek istemiyoruz."
     Eczacıbaşı, İSTKA'nın, İstanbul ve yakın yöresinde kümelenen bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) sektörünün, İstanbul'a yaptığı ve yapacağı katma değere verdiği önemi yansıtan bir tutumla, vakıf ile birlikte, BİT sektörü danışmanlık şirketi TAGES ve Sabancı Üniversitesi ortaklığında, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği'nin (TÜBİSAD) da katılımıyla bir İzleme Grubu oluşturulması için yönetsel ve finansal katkıda bulunduğunu söyledi.
    
     -"İstanbul, Ar-Ge ve inovasyonda nerede-"-
    
     Eczacıbaşı, bir yıllık bu projede çok yoğun bir çalışma yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:
     "İzleme Grubu, İstanbul'un bilgi ve iletişim teknolojileri desteği ve yardımıyla nasıl daha akıllı bir şehir olabileceğine dair 54 tane politika önerisi saptadı. Bu önerileri, toplantımızda size sunacağız. İstanbul'un temel sorunlarının BİT desteğiyle çözümünde, yenilikçi küçük projeler kadar, daha büyük boyutlu yenilikçi projeler artık şart. Bu çözümlerin, yüksek bilgi ve teknoloji ile patent düzeyinde gerçekleşmesi hedef alınmak zorundadır. İstanbul'da yoğunlaşan sanayinin ürettiği bilgi ile üniversiteler ve akademik-teknik araştırma kurumlarında oluşan bilginin, sivil toplum kurumlarının, kamu-yerel yönetimin de katkısıyla ve vatandaşı da süreçlere dahil ederek paylaşılarak, İstanbul'un sorunları için ortak çözümler üretilmesi gerekiyor. İstanbul için yapılacak her türlü araştırma ve geliştirme faaliyetinin, gerçekte bir işe yarayıp yaramadığını ölçmek zorundayız. Ar-Ge'nin, verimli sonuçlara ve yenilikçi çözümlere ulaşmaması, her anlamda kayıp.
     BİT, bütün bunların yanı sıra, ayrıca, İstanbul'da ulaşımın daha akılcı ve daha akıllı sağlanması için çağdaş şehirlerdeki uygulamaları İstanbu'a taşıyacak ve yenilikçi teknolojilerle İstanbul'a özgü farklı çözümler yaratacak yetkinlik ve bilgi düzeyinde bulunuyor. Bütün bu önerilerin nihai hedefi olarak, çağdaş birçok şehirde örnekleri görülen Yaşayan Laboratuvarlar İstanbul için de uygulanmaya başlanmalı. Bu şekilde, vatandaşın da süreçlere dahil edilmesiyle katılımcı demokrasi yönünde İstanbul'da atılacak adımlar, diğer şehirlerimizin sorunlarının çözümüne doğru da atılmış adımlar olacak."
     Eczacıbaşı, BİT'in İstanbul'a katkısını anlayabilmek için BİT'in Ar-Ge ve inovasyonda "nerede" olduğunun hesaplayabilmesinin şart olduğunu ifade ederek, "Burada İstanbul için düşündüğümüz politika önerilerini, başka şehirlerimizin sorunlarını çözecek bir model olarak görüyoruz. Çünkü bilgi ve iletişim teknolojileri, dünyadaki çok sayıda şehrin sorunlarına yapıcı ve kalıcı çözümler öneriyor, üretiyor, uyguluyor. Bugün artık, hiçbir mode ve çağdaş şehir, bilgi ve iletişim teknolojisi çözümleri olmadan, onları kullanmadan ayakta duramaz hale geldi" şeklinde konuştu.
    
     -"İstanbul'un dijital planı oluşturulmalı"-
    
     İstanbul Bilgi Toplumu İzleme Grubu Proje Koordinatörü Leyla Arsan da İstanbul'da bilgi iletişim teknolojileri ile kalkınma yaklaşım ve önerilerine ilişkin çalışmayı anlattı.
     Arsan, İstanbul'da ihtiyaç odaklı çalışmaların büyük kolaylık sağladığını belirterek, artırımlı inovasyon ile devrimsel inovasyona yatırım, Ar-Ge'nin verimliliğinin ölçülmesi, İstanbul için akıllı ulaşım sistemlerinin oluşturulması önerilerinde bulundu. Arsan, İstanbul'un bölge planının bulunduğunu ve dijital planının da oluşturulması gerektiğini söyledi.
     Konuşmaların ardından politika önerilerinin tartışılmasına yönelik bir panel gerçekleştirildi.
 


Bu haberi 482 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir