İstanbul Ticaret Odası Başkanı Yalçıntaş: "2012 yılının ikinci yarısında Türkiye ekonomisi…

  • Yazı boyutu
İstanbul Ticaret Odası Başkanı Yalçıntaş:
  "2012 yılının ikinci yarısında Türkiye ekonomisi…

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Yalçıntaş: "2012 yılının ikinci yarısında Türkiye ekonomisi yavaşlayacak, enflasyonda belli düşüş olacak, bütçe maliyesi devam edecek fakat, ekonominin seyrini AB'deki krizin gidişatı belirleyecek" -"Eğer AB'deki kriz ciddi şekilde eşik noktasını aşarsa, yani İtalya ve İspanya'daki sıkıntıyı Avrupa Merkez Bankası aşamazsa, dış ticaretimiz ve finansmanımız açısından Türkiye zor günler yaşayabilir"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, "2012 yılının ikinci yarısında Türkiye ekonomisi yavaşlayacak, enflasyonda belli düşük olacak, bütçe maliyesi devam edecek, fakat ekonominin seyrini AB'deki krizin gidişatı belirleyecek. Eğer AB'deki kriz ciddi şekilde eşik noktasını aşarsa yani İtalya ve İspanya'daki sıkıntıyı Avrupa Merkez Bankası aşamazsa, dış ticaretimiz ve finansmanımız açısından Türkiye zor günler yaşayabilir" dedi.
     Yalçıntaş, İTO Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, 2012 yılının ilk 5 ayını ekonomik olarak değerlendirdi.
     Ekonomik büyümede yavaşlama işaretleri olduğuna işaret eden Yalçıntaş, hükümetin bilinçli olarak cari açığı düşürmek amacıyla Türkiye'nin ekonomik büyümesini yavaşlattığını, bunun için kullandıkları enstrümanlardan birinin kredilerdeki yavaşlama olduğunu söyledi.
     Geçen sene Ocak-Mart döneminde yüzde 14,5 olan sanayi endeksindeki artışın bu sene aynı dönemde yüzde 2,8 olduğunu dile getiren Yalçıntaş, sanayi ve diğer göstergelere bakıldığında ekonomideki yavaşlamanın çok net görüldüğünü, Merkez Bankası'nın tahminlerinin 2012 yılı büyümesinin yüzde 3-4 aralığında olduğunu kaydetti.
     Yalçıntaş, enflasyonda da düşüş belirtileri olduğunu, ilk 4 ayda çift haneli olan enflasyonun mayıs ayında yüzde 8,3'e düştüğünü, yaz mevsimi olmasından kaynaklanan bu düşüşün kışa doğru girerken biraz çıksa da sene sonunu yüzde 7-7,5 arasında kapatacağı tahmininde olduğunu söyledi.
     Bütçe açığında bir miktar kıpırdama olduğuna da işaret eden Yalçıntaş, "2011'in ilk 4 ayındaki bütçe açığı 3,1 milyardı. 2012 yılının ilk 4 ayındaki bütçe açığı 5 milyar liraya yükseldi" dedi.
     Yalçıntaş, bunun iki sebebi olduğunu dile getirerek şu bilgileri verdi:
     "Birincisi faizler yükseldi, ciddi anlamda devlet borç faizi ödüyor. İkincisi ekonomi yavaşladı ve vergi gelirlerinde ciddi düşüş var. Özellikle ithalattaki düşüşten dolayı KDV ve ÖTV'de ciddi bir düşüş var. Bu da bütçe açığını artırıyor. Memur maaşları konusunda ciddi bir pazarlık var. Sonuçta memur maaşları ne olursa olsun bir artış olacak. Bu da bütçe açığını bir miktar artıracaktır.
     2012 yılının ikinci yarısında Türkiye ekonomisi yavaşlayacak enflasyonda belli düşüş olacak, bütçe maliyesi devam edecek, fakat ekonominin seyrini AB'deki krizin gidişatı belirleyecek. Eğer AB'deki kriz ciddi şekilde eşik noktasını aşarsa, yani İtalya ve İspanya'daki sıkıntıyı Avrupa Merkez Bankası aşamazsa, dış ticaretimiz ve finansmanımız açısından Türkiye zor günler yaşayabilir. Ama bunun haricinde bizim herhangi bir sıkıntımız yoktur. Ben inanıyorum ki 2012 yılının ikinci yarısını da Türk özel sektörünün girişimci ruhu büyümeyle kapatacaktır."
     Yalçıntaş, talepler doğrultusunda Türk Ticaret Kanunu'nun 53 maddesinde değişiklik yapıldığını ve bunların büyük bölümünün de kendi taleplerini karşıladığını dile getirerek, yine de yapılan değişiklikler ile kendi taleplerini yeniden inceleyerek hangi taleplerinin karşılanmadığını inceleyeceklerini ve bunu da üyelerle rapor olarak paylaşacaklarını bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir