İstanbul Textbridge Kumaş ve Aksesuarları Fuarı -TİM Başkanı Büyükekşi: -"Bu yılın ilk 2 ayında…

  • Yazı boyutu
İstanbul Textbridge Kumaş ve Aksesuarları Fuarı
  -TİM Başkanı Büyükekşi:
  -"Bu yılın ilk 2 ayında…

İstanbul Textbridge Kumaş ve Aksesuarları Fuarı -TİM Başkanı Büyükekşi: -"Bu yılın ilk 2 ayında Avrupa'ya ihracatımızda yüzde 6'lık bir artış var, tekstil ihracatımızda da yüzde 11'lik artış var"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, geçen yıl durgunluk nedeniyle Avrupa'ya ihracatın yüzde 7 gerilediğini anımsatarak, "Bu yılın ilk 2 ayında Avrupa'ya ihracatımızda yaklaşık yüzde 6'lık bir artış var, tekstil ihracatımızda da yüzde 11'lik artış var" dedi.
     İstanbul Textbridge Kumaş ve Aksesuarları Fuarı açılışında Büyükekşi, Türkiye ekonomisinin ihracat öncülüğünde büyümeye devam ettiğini, 2012 yılında ihracatın 152,5 milyar doları aştığını ve bu rakamın cumhuriyet tarihinin yeni ihracat rekoru olduğuna dikkati çekti.
     "Bu rekordan güç aldık ve 2013 yılı için de orta vadeli programdaki hedefi bir miktar daha yukarı taşıyarak kendimize 160 milyar dolarlık bir hedef koyduk" diyen Büyükekşi, ihracat açısından yeni yıla iyi bir başlangıç yapıldığını, bu başlangıçta tekstil sektörünün de önemli bir payı bulunduğunu belirtti.
     Büyükekşi, şunları kaydetti:
     "Şimdi 2 ayı geride bıraktık. İhracatımız Ocak'ta yüzde 11, Şubat ayında da yüzde 6 arttı. İki ayda yaklaşık yüzde 5,6 oranında artış gerçekleştirdik. Ama tekstil ihracatına baktığımızda Türkiye ihracatının üzerinde bir artış gösterdiğini görüyoruz. Sektör ilk iki ayda ihracatını yüzde 10 oranında artırdı. Bizi en fazla sevindiren gelişme, Avrupa pazarında yaşanan artışlar oldu. Biliyorsunuz tekstil sektörümüz ihracatının yarısını Avrupa ülkelerine yapıyor.Geçen yıl durgunluk nedeniyle Avrupa'ya genel ihracatımız yüzde 7, tekstil ihracatımız da yüzde 8 gerilemişti. Bu yılın ilk 2 ayında Avrupa'ya ihracatımız yüzde 6'lık bir artış var, tekstil ihracatımızda da yüzde 11'lik artış var. Yine tekstil sektörümüz ilk 2 ayda Afrika'ya ihracatını yüzde 9, BDT ülkelerine de yüzde 15 arttırdı."
    
     -UTİB-
    
     Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay ise, tekstil sektörünün 2012 yılını 8 milyar dolarlık ihracatla tamamladığını belirterek, yılın Ocak Şubat ayları toplamında ülke genelinde yüzde 10 artışla 1 milyar 337 milyon dolar tekstil ihracatı, yüzde 11 artışla da 2 milyar 808 milyon dolar hazır giyim ihracatı gerçekleştirdiklerini anlattı.
     "2001 yılında sadece 77 milyon dolar tekstil ihraç ettiğimiz Rusya'ya geçen sene 1 milyar 130 milyon lira tekstil ihraç eder konuma geldik. Bu dev pazarda sektör olarak birinci sıradayız. Ve son 2 yıldır 1 milyar dolar barajını aşan tek sektörümüz tekstil sektörümüz olmuştur" diyen Burkay, son üç yıldır Textbridge Fuarı'nın başarısına odaklandıklarını, fuarın başarısı için birçok etkinliği başlattıklarını belirtti.
     Açılış etkinliği, UTİB ile Litvanya İhracatçıları çatı kuruluşu arasında imzalanan Ortak Niyet Beyanı (MOU) Anlaşması'yla son buldu.
     Fuar 15 Mart Cuma gününe kadar CNR EXPO İstanbul'da devam edecek.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir