İstanbul Sun Ajans Başkanı Aydın Çolak: -"Türkiye'de alan azlığından dolayı fuarlar arası…

  • Yazı boyutu
İstanbul Sun Ajans Başkanı Aydın Çolak:
  -"Türkiye'de alan azlığından dolayı fuarlar arası…

İstanbul Sun Ajans Başkanı Aydın Çolak: -"Türkiye'de alan azlığından dolayı fuarlar arası zamanlar çok kısa olabiliyor. Bu durum, özellikle monte ve demonte işlemleri sırasında iş kazalarına sebebiyet verebiliyor" -"Demonte işlemi esnasında yüzde 40'a varan bir israf söz konusu. Bu büyük bir kayıp"

Mücahid Eker - Fuarcılık sektörü Türkiye'de büyümeye devam ederken, özellikle denetim eksikliğinden kaynaklanan bir takım sorunları da beraberinde getiriyor.
     Firmaların müşterileriyle, çözüm ortaklıkları yapabilecekleri firmalarla, rakipleriyle ve yeni yatırım alanlarıyla birebir iletişim kurmalarına fırsat veren fuarlar, geniş çaplı pazarlama stratejisi izleyen firmaların vazgeçilmezi haline geliyor.
     Büyümeye devam eden Türkiye fuarcılık sektöründe, diğer yandan özellikle denetim eksikliğinden kaynaklanan bir takım sorunlar görülebiliyor.
     Türkiye'deki fuar alanı sayısının azlığı, fuarlar arası zamanın kısa olmasını zorunlu kılarken, hızlı monte ve demonte işlemi, iş güvenliği gerekliliklerinin göz ardı edilmesine sebep olabiliyor. Ayrıca, fuar alanlarında ve buradaki stantlarda tek kullanımlık malzemelerin tüketilmesi de ciddi bir israfa yol açıyor.
     Fuarcılık alanında hizmet veren İstanbul Sun Ajans Başkanı Aydın Çolak, AA muhabirine sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Yurt dışındaki ve Türkiye'deki fuar organizasyonlarını karşılaştıran Çolak, "Yurt dışında gerçekleştirilen fuarlarda ilk olarak denetimlerin sıklığı göze çarpıyor. Kurallar katı ve kesin. Elektrik aksamlarının kuruluşundan, çalışanların güvenliğine, stantların monte ve demonte işlemlerindeki güvenlik önlemlerinden iş kazalarını engellemek adına çalışma saatlerinin düzenlenmesine kadar birçok konuda titizlikle davranılıyor" diye konuştu.
     Türkiye'de ise alan azlığından dolayı fuarlar arası zamanların çok kısa olabildiğini belirten Çolak, "Bu durum, özellikle monte ve demonte işlemleri sırasında iş kazalarına sebebiyet verebiliyor. Ehliyetsiz hatta çoğu vasıfsız personelle, iş güvenliği tedbirleri almadan yapılan imalatlar tehlike saçıyor. Fuarlarda yapılan imalat ile inşaat sahalarında yapılan imalatlar aynı güvenliği gerekli kılıyor. Ancak fuar alanlarında bir başıboşluk söz konusu, iş güvenliği alınmadan çalışılıyor" değerlendirmesinde bulundu.
     Türkiye'nin bu konuda iş güvenliği uzmanları ile çalışılmasını sağlayabileceğini değinen Çolak, bazı stant tasarımlarında statik projelendirme yapılmasının yararlı olacağını düşündüğünü, denetleme ve izinler konusunda belediyeler devreye girerse çok daha sağlıklı işlerin ortaya çıkacağını kaydetti.
    
     -"Fuarcılık sektörü, standartlarını belirlemeli-
    
     Aydın Çolak, gösterişli, yaratıcı etkinliklerin ve stantların ziyaretçileri heyecanlandırdığını, fakat bunun aynı zamanda ciddi bir israfa sebebiyet verdiğini dile getirerek, şöyle devam etti:
     "Rekabet şartlarından dolayı stantlarda, fuar alanlarında kullanılan malzemeler çok çabuk tüketiliyor. İnşaat malzemeleri, stant malzemeleri, döşemeler bunların çoğu tek kullanımlık malzemeler haline geliyor. Geri dönüşüm oranı yüksek ve dayanıklı malzeme kullanımı bu alandaki kaybı düşürecektir. Artık fuar sektörü standartlarını belirlemeli.
     Demonte işlemi esnasında yüzde 40'a varan bir israf söz konusu. Bu büyük bir kayıp. Bunun en önemli etkinlerinden birisi alternatif malzemenin olmaması. Malzeme için bir standart getirilmiş olsa bu oran misliyle düşürülebilir. Portatif malzemeye geçilerek standın kullanım süresi arttırılabilir. Ancak katılımcı firmalar da kendilerini farklı göstermek için haklı olarak fuarlardaki görüntülerini değiştirmek istiyorlar."
    
     -"Fuar alanı sayısı artarsa metrekare fiyatları düşer"-
    
     Türkiye'nin fuar sektörünün yıllık bazdaki iş hacmini verebilmenin zor olduğunu ama sadece fuar organizasyonu yapan firmaların yıllık iş hacminin 200 milyon avro civarında olduğunu aktaran Çolak, bu rakamın içine fuar alanı işletmecileri, alan kiraları, stant tasarımları, monte ve demonte işlemlerinin dahil olmadığını da belirtti.
     Fuar alanı metrekare fiyatlarının ortalama 100-150 avro civarında olduğunun, kurulum ve sökme maliyetlerinin de metrekareye ve projeye göre değişmekle beraber 7 bin liradan başlayıp 700 bin liraya kadar çıkabildiğinin bilgisini veren Çolak, "Fuar alanı sayısı arttığı takdirde metrekare fiyatlarının düşecektir" dedi.
     TOBB Fuarlar Müdürlüğü istatistiklerine göre 2012 yılı takviminde yer alan fuar sayısı 425 olurken, yapılan ve yapılacak fuarların 192'si İstanbul'da, kalan fuarlar İzmir, Bursa, Ankara, Antalya başta olmak üzere birçok ile dağılmış durumda. Fuarların çoğu ihtisas fuarı olmak üzere 305'i yerel, 120'si ise uluslararası olarak nitelendirilen 2012 fuar takviminde mart, nisan, mayıs ile eylül, ekim, kasım aylarındaki yoğunluk dikkati çekerken, temmuz ve ağustos ise en az fuarın gerçekleştirildiği aylar olarak görünüyor.
    
    

Bu haberi 221 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir