İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük: -"İşletmelerin en yaygın olarak başvurdukları finansman…

  • Yazı boyutu
İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük:
  -"İşletmelerin en yaygın olarak başvurdukları finansman…

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük: -"İşletmelerin en yaygın olarak başvurdukları finansman kaynağı ticari krediler. Finansal kiralamaya başvuran işletmelerin oranının yaklaşık yüzde 20 civarında kaldığı görülmektedir" -"Uzun vadeli ve uygun koşullarda finansman imkanından mahrumiyet, sanayinin en önemli sıkıntılarından birisi"

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, işletmelerin en yaygın olarak başvurdukları finansman kaynağının ticari krediler olduğunu belirterek, "Finansal kiralamaya başvuran işletmelerin oranının yaklaşık yüzde 20 civarında kaldığı görülmektedir" dedi.
     İSO tarafından düzenlenen "Finansal Kiralama Semineri"nin açılış konuşmasını yapan Küçük, uzun vadeli ve uygun koşullarda finansman imkanından mahrumiyetin sanayinin en önemli sıkıntılarından birisi olduğunu söyledi.
     Son dönemde ekonomideki iyileşmeye paralel olarak, geçmişe kıyasla nispeten hafiflese de finansman sorunun halen sanayinin gündeminde önemli bir yer tuttuğunu aktaran Küçük, İSO'nun Ekonomik Durum Tespit Anketi'nde çalışmaya katılan işletmelerin yüzde 70'inden fazlasının finansman dar boğazında olduklarını belirttiğini anımsattı.
     Bu oranın, çalışmaya katılan işletmelerin üçte ikisinden çoğunun finansman sıkıntısında olduğu anlamına geldiğini aktaran Küçük, "Ölçekler itibarıyla bakılınca, küçük ölçekli işletmelerde durumun daha da vahim olduğu görülmektedir" dedi.
     Söz konusu ankette finansman sorununda özellikle hangi noktalarda tıkanıklık yaşandığını anlamaya yönelik sorular sorduklarını aktaran Küçük, aldıkları cevaplara göre daha öncekilerde olduğu gibi son anketlerinde de en çok şikayet edilen konunun kredi maliyetlerinin yüksekliği olduğunu ifade etti.
    
     -"Uygun finansman imkanlarından mahrumiyet, temel eksiklerden biri"-
    
     Bu sorunu işletme sermayesi yetersizliği ve öz kaynak oluşturmada zorlanmanın takip ettiğini dile getiren Küçük, sözlerine şöyle devam etti:
     "Çalışmamız kapsamında işletmelerin kullandığı finans kaynakları incelendiğinde, maliyetlerdeki yükseklik vurgusuna rağmen, işletmelerin en yaygın olarak başvurdukları finansman kaynağının ticari krediler olduğu, finansal kiralamaya başvuran işletmelerin oranının yaklaşık yüzde 20 civarında kaldığı görülmektedir.
     İSO olarak temel amacımız, sanayimizin sorunlarının çözümüne ve rekabet gücünün artmasına katkıda bulunabilmektir. Bu çerçevede, sanayimizin rekabet gücü önünde engel olarak gördüğümüz tüm alanlarda çözüm üretilmesine öncülük yapmaya veya doğrudan kendimiz çözüm üretme sürecinin bir parçası olmaya gayret etmekteyiz.
     Uygun finansman imkanlarından mahrumiyet, sanayimizin daha hızlı koşmasının önündeki temel eksiklerden biridir. Bu çerçevede bizler de, mevcut imkanlar dahilinde bu eksikliği mümkün olduğunca telafi etmeye yönelik çalışmalara özel bir önem ve ağırlık vermekteyiz."
    
     -"Acımasız küresel rekabet ortamı..."
    
     Geçen dönemde bazı banka ve finans kuruluşlarıyla İSO üyelerine ayrıcalıklar tanıyan işbirliği protokollerini hayata geçirdiklerini anımsatan Küçük, 2008 yılından bu yana İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'yla (İMKB) sanayi kuruluşlarının sermaye piyasalarının sunduğu alternatif finansman imkanlarından daha fazla yararlanmalarına yönelik ortak çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.
     Acımasız küresel rekabet ortamında yatırımın ve üretimin sürdürülebilmesi, genişleme ve büyümenin gerçekleşebilmesi için işletmelerin kaynağa ihtiyacı olduğunu aktaran Küçük, "Evet, ülkemizde iç tasarruflar az, bu önemli bir problem ve tasarruflarımızı artırmamız gerekiyor. Ancak bunun kadar önemli bir zorunluluk da, mevcut tasarruflarımızı en etkin şekilde kullanabilmeyi başarmak, sanayicilerimizin mevcut tüm finansman imkanlarına ulaşabilmelerini mümkün kılmaktır" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir