İstanbul Küresel Forumu -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: (2) -"Uluslararası bir kuruluşun dünyada…

  • Yazı boyutu
İstanbul Küresel Forumu
  -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: (2)
  -"Uluslararası bir kuruluşun dünyada…

İstanbul Küresel Forumu -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: (2) -"Uluslararası bir kuruluşun dünyada oluşturduğu yolsuzluk algı endeksinde 2002 yılında sondan 37'inciydik. 2011'de 183 ülke arasında 61'inci sıradayız. Birçok Avrupa ülkesini geride bıraktık" -"OECD ülkeleri arasında gelir dağılımını düzelten nadir iki ülkeden biriyiz, evet bu dağılım adaletsiz fakat iyileşiyor" - 2007 yılında kişi başına milli gelirimiz ABD'nin yüzde 28'i Avro Bölgesi'nin yüzde 40,5'iydi. Şimdi ABD'nin yüzde 36'sına Avro Bölgesi'nin de yüzde 52'sine ulaştık. Türkiye dünyayla arayı kapatıyor"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi sisteminin artan oranlı ve adil olması gerektiğine dikkati çekerek "Uluslararası bir kuruluşun dünyada oluşturduğu yolsuzluk algı endeksinde 2002 yılında sondan 37'inciydik. 2011'de 183 ülke arasında 61'inci sıradayız. Bir çok Avrupa ülkesini geride bıraktık." değerlendirmesini yaptı.
     Maliye Bakanı Şimşek, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen "İstanbul Küresel Forumu"ndaki "Adalet ve Ekonomi" başlıklı oturumda yaptığı sunumda vergi sisteminin artan oranlı ve adil olması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:
     "Uluslararası bir kuruluşun dünyada oluşturduğu yolsuzluk algı endeksinde 2002 yılında sondan 37'inciydik. 2011'de 183 ülke arasında 61'inci sıradayız. Birçok Avrupa ülkesini geride bıraktık, daha temiz, daha şeffaf toplum, daha az yolsuzluğun olduğu bir toplum olarak... Şimdi 61'inci sıra da bize yakışmıyor ama eskiden yolsuzluğun yüksek olduğu ülkeler arasındayken, şimdi yolsuzluğun en az olduğu dünyada 1/3'ün içindeyiz. En temiz bölüm içerisindeyiz. Ama burası bize yakışmıyor, daha çok çalışıp daha çok çaba göstermemiz lazım."
     Bakan Şimşek dünyada rekabetçi olmak gerektiğini belirterek şu bilgileri verdi:
     "Bundan birkaç yıl önce 2005 yılında 125 ülke arasında 71'inci sıradayız, bugün 144 ülke içinde 43'üncü sıraya çıktık. Birçok AB ülkesini geride bıraktık. Türkiye çok daha rekabetçi hale geldi. Bunu çok önemsiyoruz. Diğer bir konu, dünya bankasının iş yapma kolaylığı endeksi, bu da önemli. Biz 2006 yılında 155 ülke 93 sıradayız, şimdi 183 ülke arasında 75'inci sıradayız. Bu bizim için referans noktası ama geldiğimiz nokta yetmiyor."
     Yapılması gerekenlerden bahseden Şimşek, sosyal yardımların büyütülmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Şu anda eğitim Türkiye'de tamamen ücretsiz, sağlık bedava, sosyal adalet anlamında baktığımız zaman Türkiye çok cesaretli adımlar atmış, bunun karşılığını bulmuştur. Küresel krizden bu yana eğitime ayırdığımız kaynağı 28 milyardan 56 milyara çıkartmışız, sağlığa ayırdığımız kaynağı 27 milyardan 44 milyara, doğrudan doğruya fakirlere verdiğimiz kaynağı ise 5 milyardan 14 milyara çıkarmışız."
     Kaynak miktarlarının bu kadar büyümesine rağmen bunun yeterli olmadığına değinen Şimşek "Millete balığı tutmayı öğretmemiz lazım" ifadelerini kullandı.
     Şimşek, iş yeteneğinin de en az eğitim kadar önemli olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
     "Bu yüzden, işgücü piyasasına da aktif işgücü politikaları uyguladık. Eskiden 30 bin kişi yararlanırken şimdi 255 bin kişi bu politikalardan yararlanmaya başladı. Yatırımlar için teşvikler getirdik. Özellikle bölgesel kalkınma projelerine, fakir bölgelere çok fazla kaynak ayırdık. Güneydoğu Anadolu Bölgesi projemiz var. Eskiden ortalama 1-1,5 milyar lira ayrılırken şimdi 4-4,5 milyar lira ayırmaya başladık, 3 kat daha fazla. Fakir bölgeler için hem daha çok teşvik hem de bölgesel kalkınma projelerini güçlendirdik."
    
     -"Türkiye, dünyayla arayı kapatıyor"-
    
     2007'den bu yana, 4 milyona yakın istihdam yaratıldığı bilgisini veren Şimşek, aynı dönemde Avrupa Birliği'nde 2 milyona yakın iş kaybı olduğuna işaret etti. Fakirliğin de ciddi oranda azaltıldığını anlatan Şimşek, günlük 1 doların altında yaşayan insanın olmadığını, 2 dolar 15 sent altında yaşayanların neredeyse kalmadığını, 4 dolar 30 sent altında yaşayan sayısının da toplam nüfusa oranının yüzde 3,7 olduğunu belirtti.
     Bakan Şimşek, 10 yıl önce Türkiye'de yaşayanların yüzde 30'unun 4 dolar 30 sent altında yaşadığının altını çizerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "OECD ülkeleri arasında gelir dağılımını düzelten nadir iki ülkeden biriyiz, evet bu dağılım adaletsiz fakat iyileşiyor. 2007 yılında kişi başına milli gelirimiz ABD'nin yüzde 28'i Avro Bölgesi'nin yüzde 40,5'iydi. Şimdi ABD'nin yüzde 36'sına Avro Bölgesi'nin de yüzde 52'sine ulaştık. Türkiye dünyayla arayı bir anlamda kapatıyor."
     Daha adaletli vergi sisteminde sınıfta kalındığını söyleyen Şimşek, şunları kaydetti:
     "Bir Maliye Bakanı olarak söylüyorum bunu. Bunu iyileştirmek için şu anda bir gelir vergisi reformumuz var. Gelir Vergisi reformunu, önümüzdeki senenin başında inşallah Meclis'ten geçiririz. Çünkü orada hakikaten çok ciddi düzenlemeler var. Vergiden kaçırmayı minimize etmenin üstüne gitmemiz gerekiyor. Kayıt dışılıkla mücadelede önemli adımlar atıyoruz. Gelir vergisi reformu anlamında önemli adımlar atacağız ve buradaki zayıf noktamızı düzelteceğiz."
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir