İstanbul Küresel Forumu -Kalkınma Bakanı Yılmaz:(1) "Kalkınmayı ekonomik büyümeden kişi başı…

  • Yazı boyutu
İstanbul Küresel Forumu
  -Kalkınma Bakanı Yılmaz:(1)
  "Kalkınmayı ekonomik büyümeden kişi başı…

İstanbul Küresel Forumu -Kalkınma Bakanı Yılmaz:(1) "Kalkınmayı ekonomik büyümeden kişi başı gelir artışından ibaret bir kavram olarak ele alırsak, çok sınırlı ele almış oluruz" -"En az ekonomik büyüme kadar önemli olan, bu büyümenin nasıl sağlandığı ve büyüme sonucunda büyümenin nimetlerinin topluma nasıl dağıldığıdır" -"Dördüncü boyut diyebileceğimiz, temel haklar, hukuk devleti ve demokrasi boyutu var. Bana göre bu boyut ilave edilmeden tam anlamıyla sürdürülebilir, kuşatıcı bir kalkınma kavramını oturtamayız"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kalkınmaya sadece ekonomik büyümeden ibaret bir kavram olarak bakılırsa, bunun çok sınırlı olacağını, bu büyümenin nasıl sağlandığının ve büyüme sonucunda nimetlerin topluma nasıl dağıldığının en az ekonomik büyüme kadar önemli olduğunu ifade etti.
     Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen "İstanbul Küresel Forumu"ndaki "Sürdürülebilir Kalkınma" oturumunda yaptığı konuşmada öncelikle sürüdürülebilir kalkınma kavramının anlamına değinmek istediğini belirterek, "Her şeyden önemlisi kalkınma, ekonomik büyümeden ibaret bir kavram değildir. Kalkınmayı ekonomik büyümeden kişi başı gelir artışından ibaret bir kavram olarak ele alırsak, çok sınırlı ele almış oluruz. Şüphesiz ki bunlar kalkınmanın önemli unsurları. Ama tek ve en önemli unsur olarak görülmemeli. En az ekonomik büyüme kadar önemli olan, bu büyümenin nasıl sağlandığı ve büyüme sonucunda büyümenin nimetlerinin topluma nasıl dağıldığı" dedi.
     Kapsayıcı kalkınmanın altını çizmek istediğini bunun da iki boyutu olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, şöyle devam etti:
     "Birinci boyutu kalkınma sağlanırken dar bir grup üzerinden mi yoksa bütün kesimleri kavrayan bir anlayışla mı yapılıyor, ikinci boyutu ise büyüme gerçekleştikten sonra nimetlerinden dar bir kesim mi yararlanıyor, yoksa yine ürünleri nimetleri geniş bir çerçeveye yayabiliyor muyuz- Dolayısıyla ekonomik büyümenin yanına mutlaka sosyal adaleti koymak durumundayız. Kapsayıcılığı içericiliği koymak durumundayız. Sürdürülebilir kalkınmanın olmazsa olmaz unsurlarından bir tanesi, işte bu sosyal boyut"
     Yılmaz, sosyal boyutun fırsat eşitliği şeklinde de tarif edilebileceğini belirterek, "İnsanlara sahip oldukları potansiyelleri değerlendirme fırsatı sunulması, değişik yörelere, değişik bölgelere bu imkanın sunulması, yani hem kesimler arasında, hem mekanlar arasında hem de tek tek bireylere bu ortamını oluşturulması, kalkınmanın sosyal boyutudur ve son derece önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.
     Sürdürülebilir kalkınmanın çevre boyutuna da değinen Cevdet Yılmaz, şunları kaydetti:
     "Dünyamızın bir kaldırma kapasitesi, kaynaklarının bir sınırı var. Biz bu sınırları dikkate almadan, sosyal ve çevresel boyutu dikkate almadan bir süre çok hızlı büyüyebiliriz. Çok yüksek gelişme hızı elde ederiz, fakat bunun bedeli çok ağır olur. Sadece mevcut nesile hizmet etmiş oluruz. Gelecek nesilleri dikkate almayan bir kalkınma sağlamış oluruz."
     Bakan Yılmaz, Sürdürülebilir kalkınmanın temelindeki en önemli unsurlardan birinin bugünkü nesille gelecek nesiller arasındaki dengeyi kurmak olduğuna işaret ederek, "Bir anlamda nesiller arası fırsat eşitliği diyebiliriz buna. İlk vurgulamaya çalıştığım boyut, mevcut nesil arasındaki fırsat eşitliğiydi. Ama bu ikinci boyu nesiller arası kurulacak denge. İşte bu da işin çevresel boyutu" dedi.
     Sürdürülebilir kalkınmada henüz yeterince tartışılmasa da 4'üncü boyutun varlığının altını çizen Bakan Yılmaz, şunları söyledi:
     "Dördüncü boyut diyebileceğimiz, temel haklar, hukuk devleti ve demokrasi boyutu var. Bana göre bu boyut ilave edilmeden tam anlamıyla sürüdürülebilir, kuşatıcı bir kalkınma kavramını oturtamayız. Giderek dünyada hukuk devletinin oluşmadığı, temel hakların tanınmadığı, demokratik katılımcı kanalların şeffaf yönetimin olmadığı ortamları da sürüdürülebilir kalkınma anlamında çok çok önemsememiz gerekiyor. Kalkınmanın bu dört ana sütun üzerinde yükselen bir kavram olduğunu düşünüyorum sürüdürülebilir kalkınmanın. Ekonomik büyüme, gelişme, verimlilik artışı, kişi başına gelir, sosyal adalet, kesimler bölgeler mekanlar arasında denge, nesiller arası denge, dünyanın sınırlarını tanıma ve onları koruma. dördüncüsüde temel haklara saygı, insan onurunu öne alma, insanı merkeze alma...Bütün bunlarla birlikte kalkınmayı gerçekleştirme... Hükümetimizin de başından beri hareket ettiği anlayış bu, daha geniş kalkınma anlayışı..."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir