İstanbul'da kiralar arttı -Kent genelindeki kiralık daire sayısı bir yıl içinde yüzde 43…

  • Yazı boyutu
İstanbul'da kiralar arttı
     -Kent genelindeki kiralık daire sayısı bir yıl 
     içinde yüzde 43…

İstanbul'da kiralar arttı -Kent genelindeki kiralık daire sayısı bir yıl içinde yüzde 43 artarken, ortalama kira bedeli yüzde 7'lik artışla 800 liraya ulaştı -Ataşehir, yüzde 65'lik artış oranıyla en yüksek artış oranına sahip ilçe oldu

İstanbul genelindeki kiralık daire sayısı bir yıl içinde yüzde 43 artarken, ortalama kira bedeli de yüzde 7'lik artışla 800 liraya ulaştı
     Türkiye çapındaki bin 800'ün üzerinde konut ve ticari projeye tek tıkla ulaşmayı sağlayan emlak projeleri portalı sahibinden.com Projeler'in verilerine göre, İstanbul'un en çok konut projesine ev sahipliği yapan ilçelerinde kiralık daire sayısında önemli oranda artış kaydedilirken, Ataşehir dışındaki ilçelerdeki fiyatlarda büyük değişimler yaşanmadı.
     Verilere göre, İstanbul genelindeki kiralık daire sayısı bir yıl içinde yüzde 43 artarken, şehirdeki 750 liralık ortalama kira bedelinde kaydedilen yüzde 7'lik artışla birlikte kiralar 800 liraya ulaştı.
     Yapımı halen devam eden proje sayısında İstanbul'da ilk sırada Esenyurt bulunuyor. 74 projeye ev sahipliği yapan Esenyurt'u 60 proje ile Beylikdüzü ve 42 proje ile Ümraniye izliyor. Bu üç ilçeyi, 40 projeli Kartal, 30 projeli Ataşehir ve 28 projeli Çekmeköy takip ediyor.
     Birbirine ardına hayata geçirilen projelerle birlikte Esenyurt'taki kiralık daire sayısı son bir yıl içinde yüzde 149 oranında artarken, ortalama kira fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmadı. İlçede 2011 yılında 600 lira olan ortalama kiralar bu yıl da aynı kaldı.
     Esenyurt'un ardından en çok projeye sahip olan Beylikdüzü de benzer bir istatistikle öne çıktı. İlçedeki kiralık daire sayısındaki yüzde 88'lik artışa karşılık, geçen yıl 700 lira olan ortalama kira fiyatlarında değişim olmadı.
     Araştırmaya göre, yüzde 34 oranında kiralık daire artışının yaşandığı Çekmeköy'de kiralar yüzde 7'lik artışla 700 liradan 750 liraya yükselirken; daire sayısındaki artışın yüzde 23 olduğu Ümraniye'deki yüzde 6'lık fiyat artışı ile kiralar 850 liradan 900 liraya yükseldi.
    
     -Finans Merkezi kiraları zıplattı-
    
     Finans Merkezi projesi nedeniyle son dönemde adı gündemden düşmeyen Ataşehir de en çok projeye sahip ilçeler arasında yer alıyor. "Sahibinden.com Projeler"in verileri, ilçedeki kiralık daire sayısının bir yıl içinde yüzde 22 oranında artış kaydettiğini ortaya koydu.
     Ataşehir, yüzde 65'lik kira artışıyla en yüksek artış oranına sahip olurken, geçen yıl 850 lira olan ortalama kira fiyatı bu yıl 1.400 liraya yükseldi. Yüzde 6 ile kiralık daire sayısının en az arttığı ilçe olan Kartal'da ise 800 lira olan ortalama kiralar yüzde 13 oranında artarak 900 liraya ulaştı.
     Son altı ayı kapsayan verilere göre, kira ortalamalarının yüksek olduğu Ataşehir, Kartal ve Ümraniye'de ortalama kiralanma süresi 2 gün iken, bu süre Esenyurt'ta 4, Beylikdüzü'nde 6 ve Çekmeköy'de 7 güne kadar çıkıyor.
     Bu veriler, kiraların yüksek olduğu ilçelerde evlerin büyük bir hızla kiralandığına, kiraların düşük olduğu ilçelerde ise hem konut hem de fiyat çeşitliliği nedeniyle kiralama sürecinin uzadığına da ışık tutuyor.
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir