İstanbul'da banliyö tren ücretlerine zam yapılması -TCDD: "TCDD'nin yüzde 50 zam yaptığı haberleri…

  • Yazı boyutu
İstanbul'da banliyö tren ücretlerine zam yapılması
  -TCDD: "TCDD'nin yüzde 50 zam yaptığı haberleri…

İstanbul'da banliyö tren ücretlerine zam yapılması -TCDD: "TCDD'nin yüzde 50 zam yaptığı haberleri gerçeği yansıtmamaktadır" -"Yolcularımızın yüzde 75'inin kullandığı, bir yıldır sabit tutulan Akbil ve abonman ücretlerine yüzde 11 zam yapılarak, Akbil ücretleri 1,75 liradan 1,95 liraya çıkarılmıştır" -"Aylık abonman ücretleri tam 65 liradan 70 liraya, genç abonman 45 liradan 50 liraya yükseltilmiştir"

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından, "İstanbul-da banliyö ücretlerine yüzde 50 zam yapıldığına" ilişkin basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.
     TCDD'den yapılan yazılı açıklamada, 5216 sayılı yasa gereği şehir içi toplu taşıma ücretlerinin Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından belirlendiği ve TCDD-nin yasal olarak UKOME kararına uymak durumunda olduğu belirtildi.
     Bu karar çerçevesinde; yolcuların yüzde 75-inin kullandığı ve bir yıldır sabit tutulan Akbil ve abonman ücretlerine yüzde 11 zam yapılarak, Akbil ücretlerinin 1,75 liradan 1,95 liraya çıkarıldığı ifade edilen açıklamada, aylık tam abonman ücretinin 65 liradan 70 liraya, aylık genç abonman ücretinin ise 45 liradan 50 liraya yükseltildiği belirtildi.
     İstanbul-daki diğer kent içi ulaşım modlarında da kullanılan tekli jetonun TCDD yolcularının sadece yüzde 25-i tarafından kullanıldığı vurgulanan açıklamada, kullanım maliyetinin yüksekliği ve Akbil ile abonman biletlerini özendirmek amacıyla yine UKOME kararıyla sadece tekli jeton ücretinin 2 liradan 3 liraya çıkarıldığı kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir