İstanbul Autoshow 2012 açıldı -ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar: "2012 yılı otomotiv…

  • Yazı boyutu
İstanbul Autoshow 2012 açıldı
  -ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar:
  "2012 yılı otomotiv…

İstanbul Autoshow 2012 açıldı -ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar: "2012 yılı otomotiv sektörü toplam pazarının 815 binler seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz"

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, "2012 yılı otomotiv sektörü toplam pazarının 815 binler seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz" dedi.
     Bayraktar, basın ve VIP gününde açılışı gerçekleştirilen İstanbul Autoshow 2012 fuarında yaptığı konuşmada, ekonomide yumuşak inişi sağlamak amacıyla 1 yıl önce alınmaya başlanan mali önlemlerin sektörü olumsuz etkilediğini belirterek, "Sonuçta, 2012 yılı otomotiv sektörü toplam pazarının 815 binler seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz" diye konuştu.
     Bu seviyenin, pazarın gerçek potansiyelinin çok gerisinde kaldığını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:
     "Araç sahipliği oranı Türkiye'de hala bin kişide 141 ile dünya ortalaması seviyesinde. Derneğimiz bu konuyu derinliğine irdelemek ve birçok kesim tarafından sorgulanan pazarın gerçek potansiyelini tespit etmek amacıyla 2009 yılında 10 yıllık bir yol haritası ve bilimsel bir talep projeksiyonu çalışması yayınladı. Bu sene ise verileri güncelleyerek devamı niteliğindeki ikinci çalışmayı yayınladık. Her iki çalışma da gösterdi ki ülkemizin refah seviyesi yani satın alma gücü ile otomotiv talebi arasında çok kuvvetli bir korelasyon var. Hane halkının geliri yüzde 1 artarsa talep yüzde 2'den fazla artıyor."
     Bu sene yayınladıkları akademik çalışmada açık bir önerinin yer aldığını anlatan Bayraktar, şunları ifade etti:
     "O da ömrünü tamamlamış araçlarla ilgili sistemin çalışabilmesi için hurdaya çıkan araçların sadece yenisinin alınması koşuluyla kullanılabilecek bir vergi teşviği verilmesidir. Bu yolla, bugünkü ekonomik konjonktürde senede ortalama 100 bin civarı aracın trafikten çekilip yenileriyle değiştirilebileceği sonucuna vardık. Üstelik Maliyemizin de bu sayede hiçbir ek fon ayırmadan 1 milyar liranın üzerinde ek gelir elde edebilmesi mümkün. 12 milyonluk araç parkında her sene 100 bin aracın yenilenmesi, araç parkının gençleştirilmesi konusunda önümüzde çok uzun bir yol olduğunu gösteriyor."
     Bundan üç yıl önce, mode teşvik, vergi ve altyapı çalışmalarının tek bir elden koordineli bir şekilde yürütülmesi amacıyla ortaya konan, Otomotiv Strateji Belgesi açıklandığında büyük bir heyecan duyduklarını aktaran Bayraktar, "Bu platform, kanun koyucularla piyasa oyuncularının ve bürokrasinin görüşlerini bir araya getirmesi açısından çok önemli bir araç. Bugün geldiğimiz noktada Otomotiv Strateji Belgesine katkıda bulunması öngörülen kesimlerin daha fazla bir araya gelerek yeni uygulama ve politikalar hakkında asgari müşterekte buluşarak karar alınması konusunda ileriye dönük ümidimizi koruyoruz" diye konuştu.
     OICA Başkanı Patrick Blain de 2011 yılında dünyada 80 milyonun üzerinde otomobil üreten ve dünyanın en büyük sektörlerinden biri olan otomotiv sektöründe 2012 yılında yüzde 3'lük bir büyüme beklendiğini belirterek, şunları söyledi:
     "Türkiye coğrafi konumu, ticaret ve rekabet gücüyle küresel otomotiv sektöründe önemli oyunculardan biri durumunda. Önümüzdeki 10 yılda otomotiv sektöründe küresel değişimler olmasını ve bu nedenle de tüm sektörün yeniden yapılanmasını bekliyoruz. Avrupa ve diğer bazı pazarlar doyma noktasına gelirken gelişmekte olan ülkelerdeki pazarlarda beklenen hızlı gelişme sektörün de yapısını değiştirecek. Geçtiğimiz yıllarda küresel üretim kuzeyden güneye, batıdan doğuya olmak üzere yeni merkezlere kaydı. Bu değişim bugün her zamankinden daha da önemli olan maliyet avantajı ve artan kalite ile ortaya çıkan verimli işgücü sayesinde gerçekleşti."
     Türkiye'de sektörün gelişmeleri çok yakından izlediğini de vurgulayan Blain, "Günümüzde 'Küresel Pazarlarda Sürdürülebilir Rekabet', ve 'Hava Kirliliği ve Gürültü Emisyon Oranlarının Azaltılması' gibi konular OICA ailesinin en öncelikli konuları arasında yer alıyor ve Türk otomotiv sektörü de tüm bu konuları çok yakından takip ediyor" dedi.
     TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım Anonim Şirketi Autoshow Başkanı İlhan Ersözlü ise şöyle konuştu:
     "Fuarımız ODD ile birlikte oluşturduğumuz fuar komitesinin 18 aylık bir çalışması sonucu 98 bin metrekarelik alanda 50 bin metrekarelik stant kurulumunda 45 markanın birbirinden güzel stant konseptiyle katılımının yanı sıra 35 aksesuar firması ile birlikte, Basın sokağında bulunan 41 basın kurumunun katılımı ile ülkemizin en nitelikli altyapıya sahip Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi salonlarında hazırlandı. 1250 personelin görev aldığı İstanbul Autoshow fuarını hem katılımcımız hem de ziyaretçilerimiz açısından unutulmaz, ilklerin yaşandığı, hepimizin hafızalarında yer edinecek, unutulmaz bir platforma dönüştürmek ve bugüne kadar yapılmış en iyi Autoshow fuarı olma hedefiyle, 1,5 yılı aşkın süredir tanıtım ve pazarlama faaliyetlerimizi sürdürdük. Sektör adına çok başarılı sonuçlar doğuracağına inandığımız bu gayretlerin olumlu neticelerini hep birlikte alacağız."
     Bu arada fuar, yarın ziyarete açılacak fuar, 11 Kasım'a kadar sürecek.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir