İstanbul Autoshow 2012 açıldı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: "2003'ten sonra hükümetlerimizin…

  • Yazı boyutu
İstanbul Autoshow 2012 açıldı
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  "2003'ten sonra hükümetlerimizin…

İstanbul Autoshow 2012 açıldı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: "2003'ten sonra hükümetlerimizin aldığı tedbirlerle, ihracatta dünyanın inadına sürekli büyüdüğümüz bir ortamda, gittiğimiz her yerde herkes Türkiye'nin başarı hikayesini konuşuyor" -"Türkiye, başarı hikayesini yazarken bunun temel direği siyasi ve ekonomik istikrardır" -"Bizim mutlak surette mevcut yapımızdan çıkarak yeni bir anlayış değişikliğine girmemiz gerekiyor"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "2003'ten sonra hükümetlerimizin aldığı tedbirlerle, ihracatta dünyanın inadına sürekli büyüdüğümüz bir ortamda, gittiğimiz her yerde herkes Türkiye'nin başarı hikayesini konuşuyor" dedi.
     Çağlayan, basın ve VIP gününde açılışı gerçekleştirilen İstanbul Autoshow 2012 fuarında yaptığı konuşmada, sektörün bir yandan üretim yapısı, diğer yandan ihracat yapısı üzerinde yıllardır çalıştığı önemli bir gelişme olduğunu belirterek, Türkiye'nin lojistik, coğrafi ve nüfus özelliklerinin avantajlarını anlattı.
     Türkiye'nin küresel yönetim merkezi haline gelmek için ciddi mesafe katettiğini dile getiren Çağlayan, şöyle konuştu:
     "Türkiye'ye gelenler önemli altyapısı için geliyor. Faaliyette olan 46 havaalanına, lojistik avantajına, 700 bin gencin üniversiteden mezun olduğu, işgücü arzının, niteliğinin ve sayısının arttığı yere geliyorlar. Avrupa'nın haftalık çalışma saati ortalama 37 saattir, Türkiye'de bu rakam 45 saattir. Sektörün geçen yıl yaptığı üretim miktarı, kapasitesi ve geçen yıl yaptığı üretiminin yüzde 67'sini ihracat yapan, otomobil ihracatının yüzde 75'ini Avrupa'ya yapan bir sektörün öneminin farkındayız. Sektörün diğer sektörlerle olan bağlantısı da beni ilgilendiriyor. Dünya çelik üretiminin yüzde 15'ini, cam üretiminin yüzde 25'ini, petrol ve lastikte yüzde 60'ını sizin sektörünüz tüketiyor. Teşvik sistemimizi yaparken ince eleyip sık dokuduk. Ar-Ge'ye verdiğimiz desteklerin şimdi Türkiye'ye yatırım yapma noktasında faydası olacaktır."
    
     -"Türkiye'nin başarı hikayesi konuşuluyor"-
    
     Çağlayan, Türkiye ile övündüğünü belirterek, "Türkiye, başarı hikayesinin konuşulduğu bir ülke olmuştur. 2003'ten sonra hükümetlerimizin aldığı tedbirlerle, ihracatta dünyanın inadına sürekli büyüdüğümüz bir ortamda, gittiğimiz her yerde herkes Türkiye'nin başarı hikayesini konuşuyor. Türkiye başarı hikayesini yazarken bunun temel direği siyasi ve ekonomik istikrardır. Kamu özel sektör diyaloğuna verdiğimiz önemle buldozer gibi adeta en geniş imkanları, otobanları ortaya çıkarttık. Bu başarının asıl kahramanı Türk özel sektörüdür. Artık devlet size rakip olmuyor" şeklinde konuştu.
     Türkiye'nin üretim sisteminin değişmesi gerektiğini ifade eden Çağlayan, öncelikle sanayicinin zihinsel devrime ihtiyacı bulunduğunu söyledi.
     Çağlayan, son 3 yıldaki ihracat kilogram fiyatlarını anlatarak, "Türkiye'nin 2023 ihracat hedefini bu rakamlarla yakalayamayız. Almanya, Güney Kore ve Japonya'da olduğu gibi ihracat kilogram fiyatımızı 3-4 dolar arasında yapmamız lazım. Bizim mutlak surette mevcut yapımızdan çıkarak yeni bir anlayış değişikliğine girmemiz gerekiyor" diye konuştu.
    
     -"Türkiye'ye AB'ye ders veriyor"-
    
     Çağlayan, Avrupa Birliği (AB) kapısında 50 yıllık macerası olan Türkiye'nin AB'ye ders verdiğini anlatarak, "Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne almayanlar utanmalı. Türk iş adamlarına vize engeli koyan Avrupa Birliği utanmalı. Bu tamamen Avrupa Birliği'nin samimiyetsiz yaklaşımı ve ikiyüzlülüğünün sonucudur. Gümrük Birliği anlaşması yapan Türkiye'nin iş adamına uygulanan vize engeli, ticarette haksız rekabettir, teknik engeldir ve insan hakları suçudur" diye konuştu.
    
     -"TL ile yapılan dış ticaret hacmi 13,1 milyar dolar olacak"-
    
     Birçok ülke Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "kendi 'TL zone'unuzu kurun" dediğini ifade eden Çağlayan, "Bunun altında çok önemli başarılar var. Türkiye, 21 ayrı para birimiyle ithalat ve ihracat yapan bir ülke. Ülkemizin ihracatında TL'nin kullanımı giderek artıyor. Geçen sene TL ile ithalatımız 13,4 milyar lira oldu. İthalatımızda TL'nin fazla olmasının en büyük göstergesi Türkiye'ye mal satanların güvenidir. TL, güvenli bir para birimidir. Şu anda 208 ülke ve gümrük bölgesine TL ile ihracat yapıyoruz. Bu yıl için beklentimiz, Türkiye'nin TL ile yaptığı toplam dış ticaret hacmi dolar bazında 13,1 milyar dolar olacak" diye konuştu.
     Çağlayan, Türkiye'nin kendisinin yerli araç yapması konusunun önemine işaret ederek, "Bu konuda sektörde biraz tembellik gördüğümüzü ifade etmem lazım" dedi.
    
     -Ekim ayı ihracat rakamları-
    
     TİM tarafından ekim ayı ihracat rakamlarının açıklandığını anımsatan Çağlayan, "Geçen aya göre, 25 milyon dolarlık düşüş bayramdan dolayıdır. Ortalama günde 400 milyon doların üzerinde ihracat yapıyoruz. Eğer bayramda da yapabilseydik bu rakamlarımız daha yüksek olacaktı. İhracatçılar birliği kayıtlarına girmeyen diğer rakamlar da girdiği zaman ekim ayı ihracatı 13 milyar doları geçecektir" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir