İstanbul Ağaç Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Tever: -"Artan maliyetler nedeni ile dikili…

  • Yazı boyutu
İstanbul Ağaç Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Tever:
  -"Artan maliyetler nedeni ile dikili…

İstanbul Ağaç Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Tever: -"Artan maliyetler nedeni ile dikili ağaç kesimi özel sektöre devredilecek" -"Bakanlık sektörümüzü bu işe teşvik etmek amacı ile daha önce yüzde 20 olan peşinat tutarını yüzde 10'a çekmiş durumda. Ödemeyi de 12 ay vadeye yayan Bakanlık, 3 yıl içerisinde dikili ağaç kesimini tamamen özel sektöre devretmiş olacak"

İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Abdullah Tever, artan maliyetler nedeni ile dikili ağaç kesiminin özel sektöre devredileceğini belirterek, "Bakanlık sektörümüzü bu işe teşvik etmek amacı ile, daha önce yüzde 20 olan peşinat tutarını yüzde 10'a çekmiş durumda. Ödemeyi de 12 ay vadeye yayan Bakanlık, 3 yıl içerisinde dikili ağaç kesimini tamamen özel sektöre devretmiş olacak" dedi.
     Birlik açıklamasına göre, ağaç kesimindeki artan maliyetleri karşılamakta zorlanan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, dikili ağaç kesimi işini özel sektöre devrediyor. 3 yılda tamamlanacak devir işlemi sayesinde şu an yüzde 20 olan dikili ağaç kesim oranı yüzde 60'a çıkarılacak.
     Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 4-5 Ocak 2013 tarihlerinde Abant'ta düzenlediği Orman ve Orman Kaynaklarının Sürdürülebilir Orman Yönetimi Arama Konferansı'nda ağaç ve orman sektörü bir araya geldi.
     Kamu ve özel sektörden 80 kişilik bir grubun sektörün şikayetlerini değerlendirdiği toplantıda Orman ve Su İşleri Bakanlığı, sektörü yakından etkileyecek olan kararını açıkladı.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Abdullah Tever, artan maliyetler nedeni ile dikili ağaç kesiminin özel sektöre devredileceğini belirtti. Tever, "Bakanlık sektörümüzü bu işe teşvik etmek amacı ile daha önce yüzde 20 olan peşinat tutarını yüzde 10'a çekmiş durumda. Ödemeyi de 12 ay vadeye yayan Bakanlık, 3 yıl içerisinde dikili ağaç kesimini tamamen özel sektöre devretmiş olacak" ifadelerini kullandı.
     Şu an yüzde 20 olan dikili ağaç kesiminin uygulama sayesinde yüzde 60'a çıkarılması planlanırken, aynı zamanda sektörün odun ihtiyacında dışa bağımlılığının azaltılması da hedefleniyor. Sektör 10 milyon tonluk odun ihtiyacının yüzde 65'ini iç piyasadan, yüzde 35'lik kısmını ise ithalat yolu ile karşılıyor.
    
     -"Sektörümüzün ihracatta 2023 yılı hedefi 16 milyar dolar"-
    
     Ağaç ve orman sektörünün odun ihtiyacını 3 şekilde karşıladığını belirten Tever, "İhale, tahsis ve dikili ağaç kesimi yöntemleri odun ihtiyacımızı karşılayan temel unsurları oluşturuyor. Kesim işini yaptırdığı köylülerin maliyeti her yıl artış gösteriyor. Ve devlet de maliyeti karşılamakta zorlandığı için, bu işi özel sektöre devrediyor" şekline konuştu.
     Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın bu kararla birlikte özel sektörü dikili ağaç kesimine özendirmeye çalıştığını vurgulayan Abdullah Tever, devletin odunları kendi kestiği zaman Türkiye'deki ağaç miktarını artıramadığını dile getirdi.
     Özel sektörün bu işi üstlendiğinde ihtiyacı olan odunun iç piyasadan karşılanma oranını artırmış olacağını aktaran Tever, 3 yıl içerisinde Türkiye'deki orman alanının yüzde 26'dan yüzde 27'ye çıktığını anımsattı.
     Yüzde 1'lik artışın aslında büyük bir oran olduğunun altını çizen Tever'in açıklamada şu görüşlerine yer verildi:
     "Siz dikili ağaç kesimini 2 katına bile çıkarsanız, bir taraftan ağaç dikimi de sürdüğü için, ormanı bitirmemiş ve bir devamlılık sağlamış oluyorsunuz. Öbür türlü ormanı kendi haline bırakırsanız, çürümeler başlıyor ve sektör bundan faydalanamıyor. Dikili ağaç kesiminin özel sektöre devredilmesi ile, devletin bugüne kadar yaptığı işlem özel sektör kanalı ile yapılmaya devam edecek. Bakanlık kesilecek olan ağaçların dip kısımlarını kazıyarak bize teslim edecek. Bizler de bakanlığın işaret ettiği bu ağaçları, işaretleri gözükecek şekilde keseceğiz. Bu kesim işlemini de yine biz değil de, köylülere yaptıracağız. Sektörümüz şu anda odun ihtiyacının yüzde 65'lik kısmını iç piyasadan, kalan kısmını ise ithalat yoluyla karşılıyor. Dikili ağaç kesimi özel sektöre geçtiğinde iç piyasadaki kullanım oranımız yüzde 80'lere kadar çıkacak. Bu gelişme ile sektörün iç piyasadan alacağı odun miktarı artacağı için maliyetler ithal ürüne göre yüzde 15 azalmış olacak. Firmalarımızın dışa bağımlılığı azalacak.
     2011 yılının aralık ayında 334,5 milyon dolar olan ihracat rakamı 2012'nin aynı ayında yüzde 8'lik artışla 361,3 milyon dolara çıktı. 2011 yılı toplamında ihracatın 3 milyar 865 milyon dolar gerçekleşti, 2012 yılında ise bu rakam yüzde 14,02'lik artışla 3 milyar 865 milyon dolara yükseldi. Sektörümüzün ihracatta 2023 yılı hedefi 16 milyar dolar. Bizim bu hedefe ulaşmamız için yıllık ortalama yüzde 12'lik bir artış yaşamamız gerekiyor. Geçen yılki yüzde 14,02'lik artışla, bu hedefimizde iddialı olduğumuz bir kez daha göstermiş olduk. 2013 yılındaki ihracat hedefimiz ise yine aynı oranda artışla 4 milyar 400 milyon doları görmek"
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir