İstanbul'a yapılacak 3. Havalimanı -Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanı Yıldırım: (3)…

  • Yazı boyutu
İstanbul'a yapılacak 3. Havalimanı
  -Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanı Yıldırım: (3)…

İstanbul'a yapılacak 3. Havalimanı -Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanı Yıldırım: (3) -"Yeni havalimanıyla, 3. köprüsüyle, Marmaray Projesi'yle, Avrasya Tünel Geçişi'yle, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Treni'yle, İstanbul-İzmir Otoyol Projesi'yle ve Kanal İstanbul, Yeni İstanbul şehir projeleriyle yedi tepeli İstanbul, yedi projeyle daha da taçlandırılmış olacak ve geleceğin dünya markası şehri olma yönündeki iddiasını daha kararlılıkla ortaya koyacaktır" -"Bu projelerle, Sultan Fatih'in fethederek bir çağı kapatıp bir çağı açtığı İstanbul, gelecek yeni bir çağın kapısını aralamaktadır" -"3. Havalimanı Projesi maliyet itibariyle, proje büyüklüğü itibariyle İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi'ni de geçmiş durumda"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yeni havalimanıyla, 3. köprüsüyle, Marmaray Projesi'yle, Avrasya Tünel Geçişi'yle, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Treni'yle, İstanbul-İzmir Otoyol Projesi'yle ve Kanal İstanbul yeni İstanbul şehir projeleriyle yedi tepeli İstanbul'un, yedi projeyle daha da taçlandırılmış olacağını ve geleceğin dünya markası şehri olma yönündeki iddiasını daha kararlılıkla ortaya koyacağını bildirdi.
     Yıldırım, İstanbul'a yapılacak yeni havalimanına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, yeni havalimanının, sadece İstanbul ve Türkiye açısından değil batı ve doğu dünyayı açısından da önemli bir transfer merkezi olacağını söyledi.
     Yüksek düzeydeki uçak ve yolcu trafiğini kaldıracak, uzun yıllar Türkiye'nin havacılık hizmetlerine yeterince cevap verecek bir tasarımda gerçekleşecek projenin, havalimanının en göze çarpan özelliklerinden biri olacağını vurgulayan Yıldırım, yeni havalimanının, Türkiye'nin havacılıkta büyümesine, gelişmesine katkı sağlayacağını, teşvik edeceğini ifade etti.
     Coğrafi olarak Avrupa ile Asya arasındaki en uygun lokasyonun, 3. havalimanının yapılacağı yer olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Yeni havalimanı projesini anlatırken, heyecanlanmamak mümkün değil. Bugüne kadar Türkiye'nin en büyük projelerini gerçekleştiren bir bakanlık olarak, düne kadar en büyük dediğimiz İstanbul-İzmir-İzmit Körfez Geçişi Projesi'ni de solda bırakacak yeni bir projeyle karşı karşıyayız. 3. havalimanı projesi maliyet itibariyle, proje büyüklüğü itibariyle İstanbul-İzmir Otoyolu Projesini de geçmiş durumda bir projedir. Hükümetimizin hedefi, tarih boyunca medeniyetlere, kültürlere ev sahipliği yapmış İstanbul'u, gelecekte önemli bir turizm ve finans merkezi yapmak. İstanbul için böyle bir hedefe, yapılacak bu havalimanı da büyük ölçüde katkı sağlayacak. Bu hedefin gerçekleştirilmesi için adeta bir lokomotif görevi görecektir."
    
     -"İstanbul'un potansiyeli Paris'ten az değil"-
    
     Paris'in yılda 50 milyon turistten 60 milyar avro gelir elde ettiğine dikkati çeken Yıldırım, İstanbul'un potansiyelinin Paris'ten daha az olmadığını hatta çok çok daha fazla olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
     "2020 Olimpiyatları'na, Avrupa Futbol Şampiyonası'na hazırlanan, aday olan, önemli alt yapı projelerini bir bir gerçekleştiren, dünyanın dikkatini çeken İstanbul'un yeni havalimanıyla, 3. köprüsüyle, Marmaray Projesi'yle, Avrasya Tünel Geçişi'yle, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Treni'yle, İstanbul-İzmir Otoyol Projesi'yle ve Kanal İstanbul yeni İstanbul şehir projeleriyle yedi tepeli İstanbul, yedi projeyle daha da taçlandırılmış olacak ve geleceğin dünya markası şehri olma yönündeki iddiasını daha kararlılıkla ortaya koyacaktır. Bu projelerle, Sultan Fatih'in fethederek bir çağı kapatıp bir çağı açtığı İstanbul, gelecek yeni bir çağın kapısını aralamaktadır. Projenin tekrar hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum."
    
     -Projeye destek verenlere teşekkür-
    
     Kısa sayılacak 8 aylık bir sürede yoğun bir çalışma ortaya koyanlara teşekkür eden Yıldırım, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, TCDD Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de bu projede kendilerine destek verdiklerini söyledi.
     Yıldırım, projenin gerçekleştirilmesi aşamasında Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, Karayyolları Genel Müdürlüğü ve diğer ilgili kurumların da gereken desteği verdiğini belirterek, "Dolayısıyla bu bir müşterek ekip çalışmasının ürünüdür. Kısa sürede böylesine devasa projenin ihale edilebilir hale gelmesi, hakikaten özverili bir çalışmanın ürünüdür. Bir kez daha tüm arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum" diye konuştu.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir