İşsizlikteki gerileme -TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi: -"Nisan'da…

  • Yazı boyutu
İşsizlikteki gerileme
  -TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi:
  -"Nisan'da…

İşsizlikteki gerileme -TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi: -"Nisan'da işsizlik oranının düşük çıkmasında imalat sanayindeki artan istihdamın pozitif etkisi oldu" -"İmalat sanayisi alt sektörlerinde kapasite kullanımı arttığı için sanayide büyüme olacağı beklentisini koruyoruz"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), Nisan'da işsizlik oranının düşük çıkmasında imalat sanayindeki artan istihdamın pozitif etkisinin olduğunu bildirdi.
     TOBB ETÜ'den yapılan açıklamaya göre, SPM Direktör Yardımcısı Ozan Ekşi ve Araştırmacı Damla Marangoz, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması, "2012 Nisan Dönemi Sonuçları"nın değerlendirildiği "Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri" adlı bir çalışma hazırladı.
     Nisan'da işsizlik oranının Mart ayına göre düşük çıkmasında imalat sanayisindeki artan istihdamın pozitif etkisi olduğu belirtilen çalışmada, imalat sanayisinin tüm alt sektörlerinde kapasite kullanımı arttığı için, önümüzdeki dönemde sanayide büyüme olacağı beklentisinin korunduğu ifade edildi.
     Yüzde 9'un, son 8 yılın en düşük Nisan ayı işsizlik oranı ve Eylül 2011 dönemi hariç son 8 yılın en düşük işsizlik oranı olduğuna dikkat çekilen çalışmada, bu rakamın aynı zamanda geçen yılın Nisan ayında başlayan "düşük işsizlik oranı eğiliminin" de devamı niteliğinde olduğu kaydedildi.
    
     -"Sanayide toparlanma eğilimi sürüyor"-
    
     Mart ayına göre Nisan ayında imalat sektöründeki istihdamın 48 bin kişi artarak, 4 milyon 467 bine çıktığı, yine madencilik ve taş ocakçılığı ile altyapı hizmetleri sektörlerinde de bir önceki aya göre olan 23 bin kişilik istihdam artışının, Mart ayına göre sanayi sektörü istihdamını 71 bin kişi artırdığı belirtilen çalışmada, "Dolayısıyla, sanayi sektörü istihdamında bir önceki yıla göre düşüş olsa da son birkaç aydır devam eden toparlanma eğilimi, Nisan ayında da devam etmiştir" denildi.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir