İşsizlikteki gerileme...

  • Yazı boyutu
İşsizlikteki gerileme...

Kültür Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Durmuş Dündar, dünyada özellikle Avro Bölgesi'ndeki işsizlik rakamları hızla artarken, Türkiye'deki rakamların düşüş seyrinde olmasının son derece olumlu olduğunu belirterek, "Düşüşün devam etmesi ekonomideki olumlu seyrin devam ettiğinin bir göstergesi" dedi.

     Nisan ayı işsizlik verilerine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Dündar, Türkiye ekonomisinin son 10 çeyrektir devamlı büyüme gösteren bir ekonomi olduğunu hatırlattı.
     İşsizliğin ocak ayından itibaren sırasıyla 10,2, 10,4, 9,9 şeklinde ilerlediğini anımsatan Dündar, şunları kaydetti:
     "Bunu mevsimsel etkilerden arındırırsak da rakamlar yüzde 9 civarında seyrediyordu. İşsizlik rakamlarınındaki düşüşün devam edip etmeyeceği dünya ekonomisindeki gelişmelere bağlı. Dünyanın her hangi bir yerinde gerçekleşen olumsuz gelişmeler, dünyanın diğer ucuna hemen ulaşabiliyor. Avro Bölgesi'ndeki sıkıntılar, Amerikan ekonomisindeki sıkıntılar, Çin'deki sıkıntılar ve Hindistan'da çok olumsuz gelişmeler olmazsa işsizlikteki düşüş devam eder ki, görünüm de o zaten. Yeni bir kriz olmazsa krizi atlattık gibi görünüyor. İşsizlik rakamları 11,9'dan bu seviyelere geldi. Düşüşün devam etmesi ekonomideki olumlu seyrin devam ettiğinin bir göstergesi."
    
    
    


Bu haberi 512 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir