İşsizlikteki gerileme devam ediyor

  • Yazı boyutu
İşsizlikteki gerileme devam ediyor

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:"Açıklanan istihdam rakamları, ihracat destekli büyümenin istihdama çok olumlu yansıdığını bir kez daha teyit etmiştir"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, açıklanan istihdam rakamlarının, ihracat destekli büyümenin istihdama çok olumlu yansıdığını bir kez daha teyit ettiğini belirtti.
     TÜİK tarafından açıklanan haziran ayı işsizlik rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Büyükekşi, mayıs ayında yüzde 8,2'ye gerileyen işsizliğin, Haziran ayında 0,2 puan daha düşerek yüzde 8'e inmesinin dünya ekonomilerindeki kötümser havaya rağmen ihracat desteği ile hızla büyüyen Türkiye ekonomisinin gücünü net bir şekilde yansıttığını kaydetti.
     Büyükekşi, işsizlik rakamlarının, 2012 yılının Mayıs ayında yüzde 8,2'ye gerileyerek, son 11 yılın en düşük işsizlik rakamı olarak kayıtlara geçtiğini hatırlatarak, "Bu ay rekor tazelendi ve işsizlik yüzde 8'e geriledi. Küresel ekonomik durgunluk, dünya genelinde işsizliği önemli bir sorun olarak öne çıkarıyor. Avrupa'da yaklaşık 25 milyon işsiz varken ve Avrupa Birliği'ndeki her beş gençten biri iş bulamıyorken, Türkiye'de 2012 yılı Haziran döneminde istihdam edilenlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 676 bin kişi artarak 25 milyon 577 bin kişiye yükselmiştir. İhracatın katkısıyla Türkiye'de işsizlik oranı yüzde 8'e gerileyerek son 11 yılın en düşük seviyesine ulaşırken, dünya ülkeleri işsizlikle boğuşmaktadır" ifadelerini kullandı.
     İşsizlik oranının ABD'de yüzde 8,3, AB'de yüzde 10,4, Avro Bölgesi'nde yüzde 11,3 olduğuna dikkati çeken Büyükekşi, "İşsizlik Fransa'da 10,3, İtalya'da 10,7, Portekiz'de 15,7, İspanya'da 25,1'e ulaşırken, komşumuz Yunanistan'da yüzde 24,7'ye tırmanmıştır. Haziran'da işsizlik oranında yakalanan yüzde 8'lik seviye, 2012 Orta Vadeli Program'da (OVP) belirtilen yüzde 10,4'lük oranın 2,4 puan gerisindedir" değerlendirmesinde bulundu.
     Büyükekşi, büyümeyi sırtlayan ve 2. çeyrekte yaşanan yüzde 2,9 büyüme rakamına, 5,7 puan net katkı veren ihracatın, aynı katkıyı istihdama da yansıtmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını dile getirerek, TİM'in 3 ayda bir düzenlediği İhracatçı Eğilim Anketi'nde istihdam artışının sinyallerini aldıklarını belirtti.
     Büşükekşi, şunları kaydetti:
     "Anketimizin 2012/2.çeyrek sonuçlarına göre, ihracatçı firmalarımızın istihdam ettiği ortalama çalışan sayısı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 26,6 oranında artmıştı. 2012 yılının ilk yarısında 80 bin istihdam sağlayan ihracatçı firmalarımızın, 2012 yılının ikinci yarısında ise 100-120 bin ek istihdam daha yaratacaklarını söylemiştik.
     Açıklanan istihdam rakamları, ihracat destekli büyümenin istihdama çok olumlu yansıdığını bir kez daha teyit etmiştir. İhracatçılar olarak ülkemizin büyümesini sırtlamakla kalmıyor, istihdama da net katkı sağlıyoruz. İl il ülkemizin dört bir yanında yatırım ve ihracat meşalesini yakıyoruz. Bu çabalarımıza bundan sonra da devam edeceğiz. İhracatımızın ulaştığı dinamizm, yeni teşvik paketinin desteği ile birlikte daha da artacak, bu motivasyon ülkemize yeni yatırım sahaları, istihdam olanakları ve daha fazla ihracat olarak geri dönecektir."
    
    
    


Bu haberi 358 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir