İşsizlikteki gerileme devam ediyor -Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici: -"Ekonomik…

  • Yazı boyutu
İşsizlikteki gerileme devam ediyor
  -Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici:
  -"Ekonomik…

İşsizlikteki gerileme devam ediyor -Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici: -"Ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya bağlı olarak mevsimsellikten arındırılmış işsizlikte yüzde 8,9-9 seviyelerden çok aşağıya bir düşüş beklemiyoruz"

Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici, ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya bağlı olarak mevsimsellikten arındırılmış işsizlikte yüzde 8,9-9 seviyelerden çok aşağıya bir düşüş beklemediğini söyledi.
     TÜİK tarafından açıklanan haziran ayı işsizlik rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Derici, mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranındaki olumlu seyrin sürdüğünü söyleyerek, "Burada dikkat edilmesi gereken nokta, geçen yılın aynı ayına göre istihdam artışında önemli yavaşlamalar olması. Zaten beklenilen bir durumdu. Bir süredir işsizliğin bozulmasını ya da işsizlikteki iyileşmenin durmasını bekliyorduk. Ama bu hizmet sektörüne bağlı olarak gerçekleşmiyordu. Tarım ve sanayi zayıf seyrederken, hizmet sektöründe ciddi istihdam artışları söz konusuydu. Hala daha hizmet sektöründen istihdamın gerçekleştiğini görüyoruz" şeklinde konuştu.
     Toplamda geçen yıla göre 676 bin kişilik istihdam artışı olduğunu söyleyen Derici, ancak sanayide 64 bin, inşaatta 58 binlik bir artış gerçekleştiğini, tarımda ise düşüşün yaşandığını belirtti. 599 bin kişilik artışın hizmet sektöründen kaynaklandığına dikkati çeken Derici, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Bu, çok sağlıklı bir dağılıma işaret etmiyor. Genele dağılmış istihdam dağılımını göstermiyor. Önümüzdeki dönemde haziran-temmuz-ağustos rakamları gelecek ve sonbahara sarkacak göstergeler, ekonomik yavaşlamanın biraz daha hissedildiği aylar bunlar. Yani ikinci çeyrek ve aynı zamanda üçüncü çeyrekte diğer büyüme göstergelerinde yavaşlama sinyallerini gördük. Dolayısıyla işsizlikte çok hızlı bir düşüş de yok. Yüzde 8,9-9 civarında mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı. Ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya bağlı olarak bu seviyelerden çok aşağıya bir düşüş beklemiyoruz. Üçüncü ve dördüncü çeyrek işsizlik rakamlarının yüzde 9 ve üzeri seviyelerde gerçekleşmesini bekliyoruz."
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir