İşsizlikteki gerileme devam ediyor -İTHİB Başkanı İsmail Gülle: -"Türkiye'de mevcut iş hayatına…

  • Yazı boyutu
İşsizlikteki gerileme devam ediyor
  -İTHİB Başkanı İsmail Gülle:
  -"Türkiye'de mevcut iş hayatına…

İşsizlikteki gerileme devam ediyor -İTHİB Başkanı İsmail Gülle: -"Türkiye'de mevcut iş hayatına katılanların artmasını ve işsiz sayısının erimesini son zamanların en anlamlı istatistiği olarak görüyorum. Türkiye, işsizlikte yüzde 8 bandını koruyabilir" -"Gelecekte işçi ithal etmeyi gündeme getirebiliriz"

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye'de mevcut iş hayatına katılanların artmasını ve işsiz sayısının erimesini son zamanların en anlamlı istatistiği olarak gördüğünü belirterek, Türkiye'nin işsizlikte yüzde 8 bandını koruyabileceğini söyledi.
     TÜİK tarafından açıklanan haziran ayı işsizlik rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Gülle, işsizlik rakamlarının çok uzun zamandır ilk defa bu rakamlara gerilediğini ifade etti.
     Elde edilen rakamın Türkiye için son derece anlamlı olduğunu belirten Gülle, özellikle Amerika'da ve Avrupa'da işsiz sayısının arttığı bir ortamda Türkiye'deki işsizlik oranının yüzde 8'lere kadar gerilemesinin çok büyük bir başarı olduğunu kaydetti.
     İşin diğer tarafına bakıldığında kendilerinin yaklaşık 1 yıldır işçi sıkıntısı çektiklerini dile getiren Gülle, sözlerine şöyle devam etti:
     "Bir yandan istihdamımız artarken, bir yandan da olan ihtiyacı karşılayamıyoruz. Şu anda da çok ciddi bir istihdam talebi var. Ama işsizlik rakamlarının çok daha aşağıya gerileyeceğini sanmıyorum. Çünkü bir kesim var ki çalışmıyor. Gelinen noktayı çok ciddi bir başarı olarak görüyorum. Ben Türkiye'de mevcut iş hayatına katılanların artması, hem de işsiz sayısının erimesini son zamanların en anlamlı istatistiği olarak görüyorum. Türkiye işsizlikte yüzde 8 bandını koruyabilir. Mevsimsel etki de olsa bazı sektörlerde istihdam açığı var. Türkiye'nin yüzde 8 rakamlarının altına çok fazla düşeceğini sanmıyorum ama bu rakam çok iyi bir rakam. Bir kısım az önce dediğim gibi kahvelerde oturuyor, çalışmıyor. O açıdan istihdam rakamları son derece anlamlı. Belki sene sonunda çok daha farklı şeyleri konuşacağız. Büyüme ve ihtiyaç karşılığında çoğu sektör eleman bulamıyor. Çoğu fabrikanın kapısında 'eleman aranıyor' yazıları var. Belki gelecekte işçi ithal etmeyi de gündeme getirebiliriz. Ama işsizlik rakamlarının yüzde 5-6'ya gerilemesini de beklemiyorum."
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir