İşsizlik verileri -HSBC Portföy Stratejisti Çakıroğlu: "2012'nin tamamına ilişkin rakamlar…

  • Yazı boyutu
İşsizlik verileri
  -HSBC Portföy Stratejisti Çakıroğlu:
  "2012'nin tamamına ilişkin rakamlar…

İşsizlik verileri -HSBC Portföy Stratejisti Çakıroğlu: "2012'nin tamamına ilişkin rakamlar istihdam artışlarının ağırlıklı olarak 'hizmet' sektöründen kaynaklandığını gösteriyor"

HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu, 2012 yılında istihdam artışlarının, ağırlıklı olarak "hizmet" sektöründen kaynaklandığını belirtti.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2012 Aralık ayı işsizlik verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Çakıroğlu, işsizlik oranının mevsimsel faktörlerin de etkisiyle yüzde 10,1'e yükseldiğini ve 2011 yılının aynı dönemine göre 0,3 puan arttığını anımsattı. Bununla birlikte işsizlik oranının bir önceki aya oranla da 0,7 puan yükseldiğini belirtti.
     Çakıroğlu, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranının, aralıkta bir önceki aya oranla 0,1 puan artışla yüzde 9,6'ya yükseldiğini, bunun emek piyasasındaki bozulmanın devam ettiğini gösteren bir veri olduğuna dikkati çekti.
     2012 yılının tamamına bakıldığında ortalama işsizlik oranının yüzde 9,2 seviyesinde gerçekleştiğine değinen Çakıroğlu, 2011 yılına göre 0,6 puan azalış olduğunu kaydetti.
     Tarım dışı işsizlik oranının 2011 yılındaki yüzde 12,4 seviyesinden 2012'de yüzde 11,5'e gerilediğini belirten Çakıroğlu, emek piyasasında yaşanan toparlanmanın tarım sektöründen ziyade diğer sektörlerden kaynaklandığını söyledi.
     Çakıroğlu, 2012 Aralık ayının detaylarına bakıldığında, işsizlik oranında yaşanan yükselişte istihdam edilenlerdeki 1,1 milyonluk artışa rağmen, iş gücündeki 1,3 milyonluk artışın etkili olduğunu ifade etti.
     Aralık ayı iş gücü istatistiklerinin emek piyasasındaki olumlu seyrin zayıfladığına işaret ettiğini belirten Çakıroğlu, şunları kaydetti:
     "2012'nin tamamına ilişkin rakamlar, istihdam artışlarının ağırlıklı olarak 'hizmet' sektöründen kaynaklandığını gösteriyor. Mevcut ekonomik görünüm ışığında, hizmet odaklı istihdam artışının bu hızla devam etmesinin oldukça zor olabileceğini hatırlatırken, buna bağlı olarak önümüzdeki dönemde emek piyasasındaki seyrin görece yataya dönebileceğini düşünüyoruz. Mevsimsel faktörlerin devrede kalacak olmasına da bağlı olarak işsizlik oranındaki yükselişin ocak-şubat döneminde de devam edebileceğini hatırlatıyoruz."
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir