İşsizlik oranları -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"İşsizlik, 2012 yılının Mayıs döneminde yüzde…

  • Yazı boyutu
İşsizlik oranları
  -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
  -"İşsizlik, 2012 yılının Mayıs döneminde yüzde…

İşsizlik oranları -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"İşsizlik, 2012 yılının Mayıs döneminde yüzde 8,2'ye gerileyerek, son 11 yılın en düşük işsizlik rakamı olarak kayıtlara geçti"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2012 yılının Mayıs döneminde yüzde 8,2'ye gerileyerek, son 11 yılın en düşük işsizlik rakamı olarak kayıtlara geçtiğini belirtti.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mayıs dönemi istihdam verilerini değerlendirdiği yazılı açıklamasında Büyükekşi, nisan ayında yüzde 9'a gerileyen işsizliğin, mayıs ayında 0,8 puan daha düşerek yüzde 8,2'ye inmesinin dünyadaki yaşanan kriz ortamına rağmen Türkiye ekonomisinin gücünü çok iyi bir şekilde yansıttığını ve ülke ekonomisinin daha iyi olacağının işaretini verdiğini söyledi.
     Büyükekşi, "Türkiye'de işsizlik küresel krizin etkisini gösterdiği 2009 yılının Şubat ayında 16,1'e yükselmişti. O tarihten bu yana düşüş eğilimini sürdüren işsizlik, 2012 yılının Mayıs ayında yüzde 8,2'ye gerileyerek, son 11 yılın en düşük işsizlik rakamı olarak kayıtlara geçti" ifadelerini kullandı.
     Küresel ekonomik durgunluk ve Avrupa'daki krizin dünya genelinde işsizliği önemli bir sorun olarak öne çıkarırken, Türkiye'de işsizliğin son 11 yılın en düşük seviyesine gerilemesini büyük bir başarı olarak değerlendiren Büyükekşi, "Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı Mayıs ayında yüzde 11,1 oranındaydı. Euro Bölgesi'nde işsizlik oranının en yüksek olduğu İspanya'da ise yüzde 25'lere ulaştı. Yani bu ülkede her dört kişiden bir işsiz. İşsizlik dünya genelinde büyürken, Euro Bölgesi'nde de yüksek oranlarda gerçekleşirken, Türkiye'nin işsizliği yüzde 8,2'ye düşürmesi büyük bir başarıdır" dedi.
    
     "İhracatçılarımız önümüzdeki dönemde de istihdam artışı sağlamaya devam edecek"-
    
     İstihdam rakamlarındaki gelişmelerin TİM'in hafta başında açıkladığı İhracatçı Eğilim Anketi'nin 2. Çeyrek sonuçları ve 3. Çeyrek beklentileri ile son derece uyumlu olduğunun altını çizen Büyükekşi, şunları kaydetti:
     "Eğilim anketimizin sonuçlarına göre yılın üçüncü çeyreğinde ihracatçı firmalarımızın yüzde 35'i yeni mavi yakalı, yüzde 28,7'si yeni beyaz yakalı, yüzde 10'u da yeni Ar-Ge çalışanını bünyesine katmayı hedefliyor. Aynı firmalar, 2012'de 6 yeni eleman almayı planlıyor. Bu rakamlar da 2012 yıl sonu için belirlenen 180 bin istihdam hedefinin aşılacağına, ve istihdam edilen kişilerin 200 bine ulaşılacağına işaret ediyor. Dünyadaki durgunluğa ve AB'deki krize rağmen ihracatımız bu yılın ilk 7 ayı itibariyle yüzde 10 yükseldi. İhracatçılarımız, hız kesmeden üretmeye, ihracat yapmaya ve de istihdam yaratmaya devam ediyorlar. İhracatçılarımız önümüzdeki dönemde de istihdam artışı sağlamaya devam edecekler."
     Yeni yatırım teşvik paketi ile 2023 yılı için belirledikleri 500 milyar dolarlık ihracat hedefine daha da yakınlaştıklarını hissettiklerini dile getiren Büyükekşi, "Anadolu'yu karış karış dolaşarak, teşvik paketini yerinde anlatıyor ve ihracatçılarımızı, iş adamlarımızı yatırım yapmaya davet ediyoruz. Ancak finansman ihtiyacı giderek artan ihracatçının, rakibimiz olan birçok ülkenin aksine yüksek finansman maliyetleriyle karşı karşıya olması, yatırım azmimizi zedeliyor. İhracatın rakip ülkelerle eşit finansman olanaklarına sahip olması, yatırımları hızlandıracak, işsizliğin daha da düşmesini sağlayacaktır" dedi.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir