İşsizlik oranı -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: "2005 yılından beri işsizlikte…

  • Yazı boyutu
İşsizlik oranı
  -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: 
  "2005 yılından beri işsizlikte…

İşsizlik oranı -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: "2005 yılından beri işsizlikte gördüğümüz en düşük seviye"

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, açıklanan Türkiye mayıs dönemi işsizlik oranlarının 2005 yılından beri işsizlikte görülen en düşük seviye olduğunu belirtti.
     Girgin, AA muhabirine mayıs dönemi işsizlik oranlarını değerlendirirken, "Yeni hesaplama yöntemlerine göre 2005 yılından beri işsizlikte gördüğümüz en düşük seviye. Bu anlamda olumlu. İşsizliğin düşük seviyede ilerliyor olması, tüm dünyadaki belirsizliklere rağmen Türkiye'de böyle bir görünümde olması çok iyi. Önemli olan bunun sürdürülebilir olması. Çünkü biliyoruz ki daha önce krizde işsizlik bir anda yüzde 16 gibi çok ciddi seviyelere sıçramıştı. O anlamda bu istihdamın devam etmesi ve istihdam oluşturulması bizim için en önemli konu" ifadelerini kullandı.
    
     -"Sürdürülebilir büyüme, sürdürülebilir istihdam bizim için en önemli hedef olmalı"-
    
     Dünya ekonomisinde belirsizliklerin devam ettiğini dile getiren Girgin, şöyle devam etti:
     "Türkiye de dünyaya entegre bir ekonomi olduğu için dünyadaki gelişmelerden çok ciddi etkileniyoruz. Bu anlamda belirsizlikler karşısında en büyük başarı tabii ki bu seviyelerin sürdürülebilmesi. Sürdürülebilir büyüme, sürdürülebilir istihdam bizim için en önemli hedef olmalı. Bunun devam ettirilmesine yönelik adımlar atılmalı. Çünkü küresel ekonomide bir ilerleme kaydedilmiş değil. Hatta belirsizlikler daha da katılaşıyor. Özellikle de Avrupa. Belirsizlik ne kadar fazla olursa durum o kadar çabuk değişir. Kırılgan bir ortamda sorunları bertaraf etmeye çalışmak en önemli hedef olmalı diye düşünüyorum."
     Nisan döneminde yüzde 9 olan işsizlik oranı, Mayıs döneminde 8,2'ye, nisan döneminde 2 milyon 425 bin olan işsiz sayısı ise mayıs döneminde 2 milyon 272 bine geriledi.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir