İşsizlik oranı -İTHİB Başkanı İsmail Gülle: "Haziran, temmuzda da iyileşmenin olacağını…

  • Yazı boyutu
İşsizlik oranı
  -İTHİB Başkanı İsmail Gülle: 
  "Haziran, temmuzda da iyileşmenin olacağını…

İşsizlik oranı -İTHİB Başkanı İsmail Gülle: "Haziran, temmuzda da iyileşmenin olacağını görüyoruz"

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, yüzde 8,2 olarak açıklanan Mayıs dönemi işsizlik oranına ilişkin, "Haziran, temmuzda da iyileşmenin olacağını görüyoruz" dedi.
     AA muhabirine işsizlik verilerini değerlendiren Gülle, şunları ifade etti:
     "Netice itibariyle sektörün ortak bir beklentisi olarak tekstil sektöründe istihdam edecek işçi bulmakta uzun zamandır sıkıntı yaşıyoruz. Fabrikalarda sipariş var ama buna cevap verecek istihdamı denk getirmekte Türkiye'nin her bölgesinde eksiklik yaşıyorduk. Bu da istihdamın, üretimin doğru yolda gittiğini, büyüme rakamlarının Türkiye'de olumlu bir tablo çizdiğini, gerek üretimin gerekse üretim dışı hizmet sektörlerinde bir büyümeye paralel olumlu bir tablo çıktığını görüyoruz.
     İşsizlik rakamlarının geriye gitmesi Türkiye için son derece faydalı, fakat kesin olan bir şey var ki Türkiye'de çok sayıda üniversite mezunu gene iş bulamayacak. Gelinen tablo içerisinde ara elemanı, kalifiye eleman ve üst elemanı sıkıntısının yaşanacağı bir döneme doğru gittiğimizi görüyoruz. Çünkü Türkiye'de çok uzun süredir devam eden büyüme rakamları var. Bu gelen tablo devam ettiği sürece, olumlu güven ortamı ve üretim ortamı devam ettiği için bu tablo ortaya çıkıyor. Bu rakamlar (işsizlik) benim görüşüme göre asla 5, 6, 7 olmayacaktır. Rakamlar bir puan aşağıya düşebilir. Bundan sonra normal seyrinde kalacaktır. Bu rakamlar birkaç ay geriden gelmesine rağmen işsizlik rakamlarının düşeceğini, bu istihdamı yaratan sektör temsilcisi olarak hissediyorduk."
     Haziran ve temmuz dönemlerinde de iyileşmenin devam edeceğini gördüklerini dile getiren Gülle, "Ben kendim bir senedir adam arıyorum, kendimiz bulamıyoruz. Trakya bölgesinde adam bulamıyoruz. Maraş'taki tekstil fabrikaları adam bulamıyor, Antep ve Bursa'da bulamıyor. Sektörde zaten eleman sıkıntısı yaşıyoruz. Zaten bunu biz hissediyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir