İşsizlik oranı -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: "İstihdam artışı güçlü ve olumlu…

  • Yazı boyutu
İşsizlik oranı
  -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren:
  "İstihdam artışı güçlü ve olumlu…

İşsizlik oranı -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: "İstihdam artışı güçlü ve olumlu gerçekleşse de Türkiye'de işsizlik yapısal olarak hala yüksek"

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren 2009 sonrasında istihdam artışının güçlü ve olumlu gerçekleşse de Türkiye'de işsizliğin yapısal olarak hala yüksek olduğunu belirtti.
     TUİK'in açıkladığı mayıs dönemi işsizlik verilerini AA muhabirine değerlendiren Dağdeviren bu yıl ekonomik büyümedeki yavaşlamaya karşın istihdamdaki gelişimin beklentilerinden daha iyi gerçekleşmeye devam ettiğini belirterek "Mayıs döneminde de işsizlik oranında önceki yıla göre gördüğümüz düşüşün yeniden hızlandığını görüyoruz. Aynı gelişmenin tarım dışı istihdamda da görülmesi ve mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre yeni verilerin yayımlanmaya başladığı 2005 yılından bu yana görülen en düşük düzey olan yüzde 9'un korunuyor olması olumlu"dedi.
     Son üç dönemdir sanayide istihdamın düştüğüne dikkati çeken Dağdeviren, her ne kadar hizmet sektöründeki istihdam artışının gücünü mayıs dönemi itibarıyla korusa ve orta ve uzun vadede hizmetlerin toplam istihdam içindeki payının artması öngörülüyor olsa da sanayi istihdamındaki düşüşün önümüzdeki dönemde de izlenmesi gerektiğini kaydetti.
     Hizmetlerin toplam istihdama oranının Dünya Bankası verilerine göre 2010'da Avro Bölgesi'nde yüzde 70, AB'de yüzde 68, Türkiye'de yüzde 51, Polonya'da ise yüzde 56 olduğunu hatırlatan Dağdeviren, "Mayıs dönemi itibarıyla sanayinin istihdamdaki payı önceki yıla göre 0,7 puan düşerek yüzde 18,8'e geriledi. Kısa dönemde dalgalanmalar normal olmakla birlikte ileriye yönelik olarak bakıldığında istihdamda hizmetlerdeki pay artışının sanayiden değil (verimlilik artışları ile birlikte) tarımdan gelmesi tercih edilecektir" şeklinde görüş bildirdi.
     Dağdeviren değerlendirmesini şöyle sürdürdü:
     "Dünya Bankası'nın aynı veri setine göre sanayinin istihdam içindeki payı 2010 itibarıyla Avro Bölgesi ve AB'de yüzde 26, Türkiye'de yüzde 25, Polonya'da ise yüzde 31 düzeyinde idi. Her ne kadar 2009 sonrasında istihdam artışı güçlü ve olumlu gerçekleşse de, Türkiye'de işsizlik yapısal olarak hala yüksek, dolayısıyla önümüzdeki dönemde orta uzun vadeli reformların istihdama etkisi önemli."
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir