"İşsizlik değil iş beğenmeme sorunu var" -Ege Maden İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı…

  • Yazı boyutu
"İşsizlik değil iş beğenmeme sorunu var"
  -Ege Maden İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı…

"İşsizlik değil iş beğenmeme sorunu var" -Ege Maden İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdinç: -"Türkiye'de yüzde 8 işsizlik var deniliyor. Maalesef Türkiye'de iş beğenmemezlik var. Mermer sektöründe işçi bulmakta sıkıntı yaşıyoruz"

Ege Maden İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, "Türkiye'de yüzde 8 işsizlik var deniliyor. Maalesef Türkiye'de iş beğenmemezlik var. Mermer sektörüne işçi bulmakta sıkıntı yaşıyoruz" dedi.
     Erdinç, kentteki bir otelde Burdur Ticaret Borsası tarafından mermer sektöründeki sorunlar ve gelişmelerin değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin doğaltaş mermer ihracatını en fazla Çin'e yaptığını bildirdi.
     Çin'de mermer üretim maliyetlerinin her geçen gün artması dolayısıyla ileriki zamanlarda Çin'e işlenmiş mermer ihracatına da başlayacaklarını ifade eden Erdinç, "Son yıllarda Hindistan Türkiye için önemli bir pazar haline geldi. Hindistan, mermerciler için en az Çin kadar muazzam bir pazar olacak. Çünkü son zamanlarda artan talepleri var. Güzel ve iyi taş alıyorlar" diye konuştu.
     Mermer sektöründe işçi sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Erdinç, "Türkiye'de yüzde 8 işsizlik var deniliyor. Maalesef Türkiye'de iş beğenmemezlik var. Mermer sektöründe işçi bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Son 2 yıldır işçi bulamamaktan dolayı üretim randımanında yüzde 30 düşüş oldu. İşçi sorununun muhakkak çözülmesi lazım" diye konuştu.
     Ege Maden İhracatçılar Birliği Denetleme Kurulu Üyesi Ali Gür ise Burdur'da mermerciliğin en önemli sektörlerin başında geldiğini dile getirerek, önümüzdeki dönemde özellikle Çin ve Hindistan'ın maden taleplerinin artacağını kaydetti.
     AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Türkiye'de çok güzel bir ortam olduğunu ifade ederek, "Bu durum ekonomideki istikrar ve güvenden kaynaklanıyor. Ülkemizde böyle bir istikrar ortamı olmasaydı bunları düşünemiyor olacaktık" dedi.
    
    
    

Bu haberi 352 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir