"İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi" -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Türkiye'nin bölgesel…

  • Yazı boyutu
"İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi"
  -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
  -"Türkiye'nin bölgesel…

"İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi" -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Türkiye'nin bölgesel anlamda ne kadar önemli olduğu bir kere tescil edildi"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Mavi Marmara baskınıyla ilgili olarak Türkiye'den özür dilemesinin son derece olumlu olduğunu belirterek, "Türkiye'nin bölgesel anlamda ne kadar önemli olduğu bir kere tescil edildi" dedi.
     TİM Başkanı Büyükekşi, yaptığı yazılı açıklamada, Mavi Marmara baskınından sonra bozulan ilişkileri tamir etmek için Türkiye'nin İsrail'e 3 şart öne sürdüğünü ifade ederek, İsrail'in özür dilemesi, Mavi Marmara baskınında ölenlere tazminat verileceğini açıklaması ve Gazze'ye uyguladığı ambargoyu kaldırılmasıyla Türkiye'nin ilişkilerinin normalleşmesi için öne sürdüğü şartların yerine getirildiğini belirtti.
     Mavi Marmara baskının yapıldığı 2011 yılında Türkiye'nin ihracatının İsrail'e, bir önceki yıla göre yüzde 15 arttığını, 2012 yılında ise yüzde 3 gerilediğini belirten Büyükekşi, bugüne kadar gelen süreçte Türkiye ve İsrail arasındaki dış ticaretin çok fazla etkilenmediğini, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin devam ettiğini kaydetti.
     Büyükekşi, İsrail'in özür dilemesi sonrası Türkiye ve İsrail arasındaki ticari ilişkilerin daha da gelişeceğini düşündüğünü ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir