İspanyol bankalarının ihtiyacı 62 milyar avro

  • Yazı boyutu
İspanyol bankalarının ihtiyacı 62 milyar avro

İspanyol bankalarının ihtiyacı 62 milyar avro

Bağımsız denetim kuruluşları, en kötü senaryoda İspanyol bankalarının 62 milyar avro ek sermayeye ihtiyacı olduğunu bildirdi.
     İspanyol hükümetinin bankaların ihtiyaç duyduğu ek sermaye ihtiyacının belirlenmesi için anlaştığı iki bağımsız denetim kuruluşunca yapılan stres testi sonuçları açıklandı.
     Söz konusu kuruluşların hazırladığı rapora göre, İspanyol bankalarının en kötü durumda 62 milyar avro tutarında ek sermayeye ihtiyacı bulunuyor.
     ABD'li denetleme kuruluşu Oliver Wyman'ın raporunda, bankalar için gerekli sermaye miktarının 16-62 milyar avro aralığında olduğu belirtilirken, Alman kuruluş Roland Berger 25,6-51,8 milyar avro aralığında ek sermaye gerektiğine dikkati çekti.
     Her iki şirket de incelemelerinde İspanyol bankacılık sisteminin yüzde 90'ını oluşturan 14 bankanın verilerini kullandı.
     Avrupa Bölgesi yetkilileri, İspanyol bankaları için ek sermaye ihtiyacının 100 milyar avro olabileceğini belirtmişti.
     Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 60-100 milyar avro, Standard and Poor's (S&P) ise 50-82 milyar avro aralığında ek sermaye ihtiyacı öngörmüştü.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir