İspanyol bankalarının, Avrupa Merkez Bankası'na borcu 1 yıl içinde 7 kat arttı

  • Yazı boyutu
İspanyol bankalarının, Avrupa Merkez Bankası'na 
  borcu 1 yıl içinde 7 kat arttı

İspanyol bankalarının, Avrupa Merkez Bankası'na borcu 1 yıl içinde 7 kat arttı

İspanyol bankalarının, Avrupa Merkez Bankası'na (AMB) olan borcunun son 1 yıl içinde yaklaşık 7 kat arttığı açıkladı.
     İspanya Merkez Bankası'nın raporuna göre, geçtiğimiz Haziran ayı sonu itibariyle İspanyol bankalarının AMB'ye olan borcunun 337 milyar 206 milyon avro olduğu belirtildi. İstatistiklere bakıldığında, 1 yıl öncesine oranla 7 kat, 1 ay öncesine oranla ise yüzde 17 daha fazla İspanyol bankalarının AMB'ye borçlandığı görüldü. 2011 Haziran ayında İspanyol bankalarının AMB'ye olan borcunun 47 milyar 777 milyon avro olduğu hatırlatıldı.
     Merkez Bankası'nın açıkladığı verilerde ayrıca, İspanyol bankalarının AMB'den likidite talebinin bir ay öncesine göre Haziran ayında yüzde 12,43 arttığı kaydedildi.
     Uzmanlar bunun altında yatan sebepleri, piyasalarda İspanya'ya olan güven eksikliği ve İspanyol bankalarından sermaye çıkışı olarak sıralarken, İspanyol bankalarının yeterince likidite bulundurmak için her geçen gün AMB'ye daha fazla bağlı oldukları vurgulandı.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir