İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Regülatörü, açığa satış işlemlerini 3 aylığına durdurdu

  • Yazı boyutu
İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Regülatörü, açığa satış işlemlerini 3 
aylığına durdurdu

İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Regülatörü, açığa satış işlemlerini 3 aylığına durdurdu

İspanya'da finans piyasalarında yaşanan krizde spekülasyonları önlemek için İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Regülatörü (CNMV), 3 ay süreyle Madrid borsası Ibex-35'deki açığa satış işlemlerini yasakladığını açıkladı.
     İspanyol finans piyasalarında son günlerde yaşanan inişlerin bugün de devam ederek, 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 7,5320 seviyesine kadar yükselmesi ve Ibex-35 borsasının güne yüzde 4'ten fazla bir düşüşle başlamasından dolayı CNMV müdahale etmek zorunda kaldı.
     CNMV, 2011 Ağustos'u ile 2012 Şubat'ı arasında olduğu gibi başta bankalar ve sigorta şirketleri olmak üzere borsadaki tüm açığa satış işlemlerini yasakladı. CNMV, açığa satış işlemlerindeki yasağın 23 Ekim tarihine kadar süreceğini belirtti.
     Öte yandan İspanyol bankalarının Avro Grubu'ndan alacağı dış kredi yardımı ile ilgili bugün meclisteki siyasi partilere bilgi veren Ekonomi Bakanı Luis De Guindos, meclise girerken basın mensuplarının yönelttiği sorular karşısında, İspanya'nın, Yunanistan, Portekiz veya İrlanda gibi bir kurtarma yardımı talep etmeyeceğini söyledi.
     De Guindos, "İspanya'nın borçlarını ödeme gücüne sahip, ekonomik büyümeyi sağlayabilecek ve istihdam yaratabilecek bir ülke olduğunu" savundu. İspanya Ekonomi Bakanı, finans piyasalarındaki çalkalanmayı "piyasaların mantıksızlığı" olarak değerlendirdi.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir