İspanya-Türkiye Yatırım ve İşbirliği Forumu -Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever: -(Teşvik…

  • Yazı boyutu
İspanya-Türkiye Yatırım ve İşbirliği Forumu
  -Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever:
  -(Teşvik…

İspanya-Türkiye Yatırım ve İşbirliği Forumu -Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever: -(Teşvik sistemi) Yatırımcılara kesinlikle güven ve istikrar vaat ediyor. İspanyol yatırımcıların da bu imkanlardan faydalanmalarını bekliyoruz" -İspanya Ticaretten Sorumlu Devlet Sekreteri Garcia-Legaz: -"Türkiye'nin siyasi ve ekonomik anlamda istikrarlı, oyunun kurallarının açık, yatırıma uygun bir ülke olduğunu düşünüyorum"

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, yeni teşvik sisteminin yatırımcılara kesinlikle güven ve istikrar vaat ettiğini belirterek, "İspanyol yatırımcıların da bu imkanlardan faydalanmalarını bekliyoruz" dedi.
     Sever, İspanya-Türkiye Yatırım ve İşbirliği Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, son 10 yılda Türkiye'nin ortaya koyduğu performansa işaret ederek, bunun arka planında siyasi ve ekonomik istikrarın önemli rol oynadığını kaydetti.
     Ekonomi Bakanlığı olarak uyguladıkları pazar ve ürün çeşitlendirme çalışlarının önemli olduğunu belirten Sever, Türkiye'nin ihracatında, katma değeri yüksek, inovasyon ve Ar-Ge'ye dayalı ürünlerin artış gösterdiğini kaydetti.
     Sever, bu çalışmaların meyvelerinin yavaş yavaş toplandığına dile getirerek, şunları söyledi:
     "Türkiye yaptığı ihracatı ile kendini avutmuyor ve çalışmaları sürdürüyor. Sanayimize baktığınızda, gelişmiş ülkelerin sanayileriyle rekabet edebilir durumdadır. Türkiye ekonomisinde, yabancı yatırımların son 10 yılda 120 milyar dolara çıktığını görüyoruz.
     İleride bunun meyvelerini daha da çok toplamak istiyoruz. Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda enerji, ulaşım sektörlerinde 250 milyar dolarlık alt yapı yatırımı gerçekleştireceğiz. Mevcut alt yapı ile bu hedeflere ulaşmak mümkün olmayacağını biliyoruz."
     Teşvik sisteminden İspanyol firmalarının yararlanmalarını tavsiye eden Sever, "İyi örnekleri inceledik, birikim ve tecrübemizle dünyada eşi benzeri olmayan bir sistem oluşturduk. Bu sistem, yatırımcılara kesinlikle güven ve istikrar vaat ediyor. İspanyol yatırımcıların da bu imkanlardan faydalanmalarını bekliyoruz" diye konuştu.
     İspanyol yatırımcılar için Türkiye'nin hem sağlam temeller üstünde sağlıklı büyüyen bir ülke hem de güvenli ve yatırımcı dostu yasal çerçeve sunduğunu belirten Sever, "Sizlere Türk ihracatçısı ve ürünlerine şahsen kefil olduğumu belirtmek isterim" dedi.
    
     -"Türkiye, yatırıma uygun bir ülke"-
    
     İspanya Ticaretten Sorumlu Devlet Sekreteri Jaime Garcia-Legaz da İspanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin olması gerekenden uzak olduğunu belirterek, Türkiye'de yatırım yapan İspanyol şirketlerin artmasını ve Türk firmalarının da İspanya da yatırım yapmasını istediklerini kaydetti.
     Son yıllarda hedeflerin daha hırslı belirlenmesi gerektiğini ifade eden Legaz, "Türkiye'nin yatırım yapmak için harika bir ülke olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de var olan İspanyol şirketlerine işlerin nasıl gittiğini sorsunlar. İspanyol firmaları Türkiye'de çok memnun ve rahatlar. Türkiye'nin siyasi ve ekonomik anlamda istikrarlı, oyunun kurallarının açık, yatırıma uygun bir ülke olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.
     İspanya'nın yabancı yatırımdan çok büyük faydalar sağladığını aktaran Legaz, şunları kaydetti:
     "Türkiye'ye yatırıma değer ve güvenilebilecek bir ülke. Türkiye'ye yatırım yapan şirket sayısının az olması olması, çekiciliğinin az olmasından değil, İspanya'nın finansal sıkıntılarından kaynaklanıyor, ancak yavaş yavaş düzelmeye başladı. İspanya'da krizin son aylarını yaşıyoruz.
     2014'te kriz bitecek. IMF, OECD, ulusal ve uluslararası birçok kuruluş İspanya'nın önümüzdeki yıl büyüyeceğini ifade ediyor. Finansal bakış açısından İspanyol yatırımının dışarıya açılmasını da sağlanacak. İspanya dünya ekonomisine geri döndü. İspanya, zor bir krizden geçti. İşsizlik sorunu da yaşıyor, ancak ülkemiz ödevlerini yaptı ve bu krizden daha güçlü çıkacak."
    
     -"İspanya, vizelerin kaldırılmasını destekleyecek"-
    
     İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Cristobal Gonzalez-Aller ise Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelerini desteklediklerini söyledi.
     Aller, Türkiye'ye uygulanan vize engelinin kaldırılması gerektiğine işaret ederek, "Türkiye, uzun yıllardır vizelerin kaldırılmasına ilişkin talebini dile getiriyor. Bu önemli ve adil bir talep. Türkiye'nin, başka AB adaylarının sahip olduğu haklara da sahip olabilmesi gerekiyordu. İspanya vizelerin kaldırılmasını destekleyecektir" diye konuştu.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Madrid'de gerçekleştirilen bir zirvede "Birinin dostu varsa, bir hazinesi var" İspanyol deyimini kullandığını anımsatan Aller, "İspanya ve Türkiye arasında yıllara dayanan bir dostluk vardır. Bu dostluk daha da güzel sonuçlar sağlayacaktır" dedi.
     Foruma, 26 İspanyol firmasının katıldığını ifade eden Aller, gün içinde de birçok ikili görüşmenin gerçekleşeceğini ve forumun yarın sona ereceğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir