İspanya otomotiv sektöründe "kara Eylül"

  • Yazı boyutu
İspanya otomotiv sektöründe "kara Eylül"

İspanya otomotiv sektöründe "kara Eylül"

İspanya'da otomotiv sektörü, ülke tarihinin en düşük satışıyla "kara Eylül" yaşıyor.
     Açıklanan rakamlara göre, Eylül ayında İspanya'da toplam 35 bin 146 araba satılırken, 2011'in aynı dönemine oranla yüzde 36,8'lik düşüş olduğu kaydedildi.
     Ekonomik krizin yaşandığı İspanya'da otomotiv sektörü tarihinin en kötü yılını geçirirken, uzmanlar, hükümetin aldığı sektöre yardım önlemlerinin bile bu kötü gidişi fazla durduramayacağını ifade ediyor.
     Oto Satıcıları Derneği Faconauto yıl sonuna kadar toplam satışın 750 bini bulacağı öngörüsünde bulunurken, Oto Üreticileri Derneği Aniacam bu sayıyı 720 binde tuttu.
     İspanya'da otomotiv sektöründe 1989 yılından bu yana tutulan istatistiklere göre en kötü yıl olan 1993'te bile toplam 792 bin 600 araba satılmıştı.
     İspanyol hükümetinin geçtiğimiz hafta aldığı ve hemen yürürlüğe giren sektöre yardım paketi kapsamında, eski arabasını veren ve yakıt tasarruflu, emisyon hacmi düşük, 25 bin avrodan daha az ücretli araba alanlara 2 bin avroluk (bin avrosu hükümet, bin avrosu üretici firma tarafından) yardım yapılıyor.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir