İspanya'nın yardım çağrısı piyasalara yetmedi -İspanya 10 yıllık tahvil faizleri önceki…

  • Yazı boyutu
İspanya'nın yardım çağrısı piyasalara yetmedi
  -İspanya 10 yıllık tahvil faizleri önceki…

İspanya'nın yardım çağrısı piyasalara yetmedi -İspanya 10 yıllık tahvil faizleri önceki seviyesinin de üzerine yükseldi

İspanya'nın AB kaynaklarından resmen yardım talep etmesinin olumlu karşılanmasıyla piyasalar haftanın ilk işlem gününe pozitif başladı.
     Borsalar yüzde 1'i aşan yükselişlerle açılırken İspanya'da 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 6,25 seviyelerinden yüzde 6'ya doğru geri çekildi. Günün ikinci yarısında ise İspanya ile ilgili yardım programının şartlarının henüz netleşmemesi ve İtalya'da faizlerin yükselmeye başlaması ile İspanya'da 10 yıllık tahvil faizleri düşüşe başladığı seviyenin de üzerine çıkarak bir ara yüzde 6,30'u aşarken, İspanya borsası da (IBEX) sert yükselişle 6.940 seviyesinden başladığı günü, önceki güne göre yüzde 0,54 değer kaybıyla 6.516 seviyesinden kapattı.
     Ekonomistler yaklaşan Yunanistan seçimlerinin (17 Haziran) piyasaları olumsuz etkilemeye devam edeceğini ve piyasaların seçimden önce olumsuz senaryoları fiyatlayabileceğini belirtiyorlar.
     Yunanistan'da yapılacak seçimle ilgili son haftaya girildiği için anket yayınlanması yasak. Dolayısıyla piyasaların hangi partinin önde olduğuna dair elinde bir veri olmaması en kötüyü fiyatlayabileceğine yönelik beklentileri güçlendiriyor.
     Dün İMKB, uluslararası piyasaların seyrine paralel olarak sert yükselişle 58.200 puan üzerinden başladığı günü, ikinci yarıda görülen satışlarla yükseldiği yerden yaklaşık 600 puan düşerek 57.619 puandan kapattı.
     İMKB'de Garanti Bankası'nın ana ortağı olan BBVA'nın İspanyol bankası olması, özellikle bu hissede 2. seansta güçlü satışlara neden olduğu görüldü. Endeks üzerinde ağırlığı yüksek olan Garanti Bankası hisseleri 6.60 liradan başladığı günü ikinci seanstaki yüzde 2,75 oranındaki değer kaybıyla 6,36 liradan tamamladı.
     Bugüne dönüldüğünde analistler İMKB 100 endeksinin teknik görünümünün bozulmadığını ve 57.000 puan üzerinde kalındığı sürece yükseliş isteğinin devam edeceğini düşünüyorlar. İMKB 100 endeksi için 58.000 ve 58.400 puan seviyeleri en çok dile getirilen dirençler olarak öne çıkarken, destek olarak ise aracı kurum raporlarında 57.000 - 57.200 puan bandının kırılması durumunda 56.400 ve 56.000 puan sevilerini takip edilmesi gereken destekler olarak belirtiliyor.
    
     Bugün piyasaların takip edeceği veriler ise şöyle:
     11:30 İngiltere, nisan ayı sanayi üretimi
     15:30 ABD, mayıs ayı ithalat fiyatları endeksi
     21:00 ABD, mayıs ayı bütçe dengesi
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir