İspanya'nın 110 yıllık bankası Banesto, Santander'e katılıyor

  • Yazı boyutu
İspanya'nın 110 yıllık bankası Banesto, Santander'e katılıyor

İspanya'nın 110 yıllık bankası Banesto, Santander'e katılıyor

İspanya'nın en büyük bankası olarak bilinen Santander, grubuna bağlı olan Banesto bankasını absorbe edip kendi bünyesi içine katacağını açıkladı.
     Santander Yönetim Kurulu'nun, bugün yaptığı toplantısı sonrasında verilen bilgiye göre, Santander, yüzde 89,74'üne sahip olduğu Banesto bankasını absorbe etme kararı aldı. İspanya'nın en eski bankalarından olan, 110 yıllık geçmişi bulunan Banesto bankasının absorbe edilmesi ve tamamen tüm şubelerinin Santander bankasına kaydırılması işlemi 2013 Mayıs ayında tamamlanacak.
     Santander bankasının Başkanı Emilio Botin imzalı basın açıklamasında da, Banesto ve ona bağlı olan Banif bankalarının toplamda 4 bin 664 olan şubesinden 700'ünün kapatılacağı ve bu şekilde 520 milyon Avro'luk bir tasarruf öngörüldüğü bildirildi. Banesto ve Banif personelinin ise sayılarının azaltılacağı ve Santander bünyesinde işe alınacakları ifade edildi.
     Gelecek yıllarda KOBİ yatırımları üzerinde uzman olan Banesto ve Banif'i şirket bankacılığı ağlarında daha da güçlendirmeyi planlayan Santander, 2012'nin ilk 9 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66 azalışla 1 milyar 804 milyon Avro kar açıklamıştı.
     Bu dönemde Banesto'nun karı ise yüzde 83,2 gerileyerek 50,1 milyon Avro olarak açıklanmıştı.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir