İspanya Merkez Bankası, işsizliğin yüzde 27'ye çıkacağını öngördü

  • Yazı boyutu
İspanya Merkez Bankası, işsizliğin yüzde 27'ye çıkacağını öngördü

İspanya Merkez Bankası, işsizliğin yüzde 27'ye çıkacağını öngördü

İspanya Merkez Bankası, İspanyol ekonomisinin yüzde 1,5 küçüleceğini ve işsizliğin yüzde 27 düzeyine çıkacağını öngördü.
     Merkez Bankası'nın İspanyol ekonomisine ilişkin yaptığı tahminler, ülkedeki mevcut ekonomik tabloyu daha da kötümser gösterdi. Avrupa Birliği Komisyonu'nun İspanyol ekonomisi için öngördüğü yüzde 1,4'lük küçülmeyi yüzde 1,5'a çıkartan Merkez Bankası, "Avrupa'daki borç krizinin en zor yılı olan 2012'de yaşananların İspanyol ekonomisinin kemer sıkma politikalarında ciddi zorluklar yarattığını" savundu.
     İspanya'da kamu açığını gayri safi milli gelire oranının 2012'de yüzde 10 düşüzeyinde olurken, 2013'te bunun yüzde 6'a kadar ineceği tahmininde bulunan İspanya Merkez Bankası, istihdamın da 2012'ye oranla 2013'te yüzde 3,8 oranında düşeceğini kaydetti.
     2014 yılı için biraz daha iyimser olan Merkez Bankası, yüzde 0,6'lık bir büyümenin yanısıra kamu açığının yüzde 5,9'a, işsizlik oranının da yüzde 26,8'e düşeceği tahmininde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir