İspanya Maliye Bakanı piyasaların beklediği açıklamayı yaptı

  • Yazı boyutu
İspanya Maliye Bakanı piyasaların beklediği açıklamayı yaptı

İspanya Maliye Bakanı piyasaların beklediği açıklamayı yaptı

Geçtiğimiz haftanın ikinci yarısında yükseliş arzusunu ortaya koyan piyasalara beklediği iyi haber İspanya'dan geldi. İspanya Maliye Bakanı Lois De Gunios AB kaynaklarından yardım talebinde bulunduklarını resmen açıkladı. Açıklamanın ardından İrlanda, Portekiz ve Yunanistan'ın ardından İspanya endişesinin de ortadan kalktığını fiyatlamaya başlayan piyasalarda, avro/dolar paritesi güne önceki kapanışa göre yaklaşık yüzde 1,5 oranında yükselişle başladı.
     Avro/dolar paritesi, geçtiğimiz haftayı önceki hafta kapanışına göre yükselişle kapatmasına rağmen 1,26 direncinin üzerinde tutunamaması piyasaları olumsuz yönde etkiliyordu. Bugün ise İspanya Maliye Bakanı'nın açıklamaları sonrası açılış rakamları itibariyle avro/dolar paritesi 1,2669'a kadar yükseldikten sonra 1,2640- 1,2650 seviyelerinde dengelenme çabasında. Uzmanlar paritenin 1,2620 direnci üzerinde tutunması durumunda sonraki hedeflerinin 1,2670 ve 1,2790 dirençleri olacağının altını çiziyorlar.
     Bu sabah açılışı itibariyle bankalar arası piyasada dolar/TL ise 1,8100'e kadar geriledi. Dolar/TL cuma gününü 1,8210-1,8220 seviyelerinden kapatmıştı. Avro/dolar paritesindeki yükselişin genel olarak piyasalarda risk iştahının artmasını sağladığını kaydeden analistler, tüm borsalarda geçtiğimiz haftanın ikinci yarısında başlayan yükselişlerin bu hafta da devam edebileceğine işaret ediyorlar.
     İMKB'yi teknik olarak değerlendiren analistler, geçtiğimiz haftayı 200 günlük hareketli ortalamasının (yaklaşık 57.050 puan) üzerinde kapatan İMKB100 endeksinin 57.700 ve 58.900 dirençlerinin takip edileceğini belirtiyorlar.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir