İspanya Kralı Carlos, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nu kabul etti

  • Yazı boyutu
İspanya Kralı Carlos, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nu kabul etti

İspanya Kralı Carlos, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nu kabul etti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve Eurochambres Başkan Yardımcısı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun, İspanya Kralı Juan Carlos, Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo tarafından kabul edildiği bildirildi.
     TOBB'dan yapılan yazılı açıklamada, Eurochambres Başkanlık Divanı toplantısı için Madrid'e giden Hisarcıklıoğlu'nun İspanya Kralı Juan Carlos'u Türkiye'ye davet ettiği belirtildi.
     Hisarcıklıoğlu'nun görüşmede Medeniyetler İttifakı'nda Türkiye ile İspanya işbirliğinin önemini vurguladığı, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha fazla geliştirilmesini istediği kaydedildi.
     Açıklamaya göre, görüşmeye ilişkin bilgi aktaran Hisarcıklıoğlu, Türkiye'deki oda sistemi ve TOBB'un yapısı hakkında bilgi verdiğini ve İspanya'nın, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine verdiği destekten dolayı teşekkür ettiğini belirtti.
     Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile İspanya arasında ekonomik ilişkilerin son dönemde arttığının ancak mevcut potansiyelin daha fazla olduğunun altını çizerek, Türkiye ile İspanya arasında tekstil-konfeksiyon, otomotiv-oto yedek parça, demir ve çelik ürünleri, elektrikli makine ve cihazlar, plastik ve mobilya sektörlerinde işbirliği yapılabileceğini ifade etti.
     Rifat Hisarcıklıoğlu, 2011 yılında İspanya'nın en büyük dış ticaret ortağının toplam ihracatının yüzde 70,1'i ve toplam ithalatının yüzde 59,1'i ile AB ülkeleri olduğuna dikkati çekerek, İspanya'nın ana ihracat partnerlerinin Avrupa Birliği, ABD, Meksika, Türkiye ve İsviçre olarak sıralanırken ithalatındaki partnerlerinin AB, Çin, ABD, Rusya ve Japonya olarak sıralandığını belirtti.
     Açıklamada, Hisarcıklıoğlu'nun İspanya Ticaret Odaları Konseyi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve İspanya'nın ekonomiden sorumlu Devlet Sekreteri Fernando Jimenez Latorre'nin iştirak ettiği akşam yemeğine katıldığı ve bazı İspanya Parlamentosu milletvekilleri ile de biraraya geldiği bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir